ראיון מרגש עם גיטי קוסובסקי – דבר אלי ילד

שיתוף ב email
שיתוף ב print

ראיון עם גיטי בעלת המותג כוסויסקי

גיטי חוותה לידה שקטה בשבוע 40

אין ספק שלידה שקטה היא טראומה פיזית ונפשית, כאשר האם נשארת עם הסבל הכאב והשכול החלל והעצב מצריכים הרבה שיתוף. גיטי קוסובסקי בעלת משרד הפרסום כוסויסקי, משתפת אותנו באומץ רב בטראומה שעברה , לראשונה כאן לקוראות 'סחלב'. זה לא סוד שלא מקובל לדבר על הנושא הרגיש הזה והרגשי כל כך, ואת בוחרת לשתף את קוראות המגזין במשהו מאוד אישי, זו גבורה שבטח תתן להרבה מאוד נשים כוח, ותחושה שלא רק הן עברו את הטראומה הזו.

מאיפה הכוח והרצון לשתף אותנו?

אני לא עשיתי משהו רע, לא חושבת שבהגיון אני אמורה להתבייש או להסתתר.

– באיזה שבוע זה קורה? איך את מגלה את זה? 

שבוע 40 בשבת אני קמה בבוקר ואני שמה לב שאין תנועות, אני מנסה לבדוק אוכלת שוקולד.

התלבטנו אם ללכת לבית חולים.

אני גרה בקומה שבע וזה לא פשוט לעלות ולרדת ושכן מהצלה אמר לבעלי שאין מה לחשוב פעמיים. לא לוקחים סיכונים וחשוב ללכת להיבדק הוא סיפר לנו שבדיוק שבוע שעבר היה מקרה עם אישה שהסתפקה אם ללכת או לא וכשהגיע כבר היה מאוחר מידי ולא היה מה לעשות. החלטנו לצאת התארגנתי שמתי פאה לקחתי את התיק לידה ירדנו את כל הקומות וכשאני יורדת עוברת לי מחשבה בראש 'אולי אני אחזור בלי התינוק…' העפתי את המחשבה הזו. אנחנו שמים את הילדים אצל אחותי שגרה קרוב אלי.

הגענו לבית חולים – האחות מחברת אותי למוניטור ומחפשת דופק. היא אמרה לי שכנראה יש תקלה במוניטור אני אקרא לרופא. היא שאלה אותי אם אני רוצה לשתות משהו או שהיא תהיה לידי אמרתי לה שאני בסדר גמור ולא הבנתי מה היא רוצה..הרופא אומר את כל הנתונים הטכניים ואז לבסוף "מצטער לבשר לך אין דופק.."

הייתי בהלם.

הרגשתי שהשמיים נופלים עלי.

התחלתי לבכות בלי שליטה ממש הלב נשבר. ביקשתי שעוד רופאה תבוא לראות אולי יש טעות…אבל אז גם היא מסבירה לי שאין מה לעשות.

התלבטנו אם להישאר בשבת ולחכות למוצ"ש. ואז החלטתי להתקדם לזירוז הלכתי לטייל למטה במעייני הישועה – זכורה לי חוויה ממש לא קלה, טיילו שם רק נשים בהריון ואני בידיעה שבעצם אני לא אחבק תינוק חי. זה היה כואב מאוד!

– את מי את משתפת ראשונים אם בכלל על פטירת התינוק? 

אמא שלי ידעה מזה כבר בשבת הלכנו לספר לה היא נורא הצטערה ולקחה את זה קשה. היא הגיעה לבית החולים במטרה להיות איתנו והאמת שחשבנו שעדיף שנהיה לבד…

– מה עושים אחר כך כשחוזרים למיטת תינוק ובגדים מקופלים במדף מיוחד בלי תינוק?

 

האמת שבעלי הוציא את כל הבגדים של התינוקות מהבית, והיה לי נס שרציתי להזמין עגלת תאומים מאמריקה ובסוף לא הזמנתי זה בטח היה הרבה יותר מכאיב. לי היה ממש קשה לחזור לבית, לספה שישבתי עליה במהלך ההריון כל דבר הזכיר לי שהיה בעצם אמור להיות תינוק, ובכלל לחזור לבית היה עצוב. לקח לי יותר משבועיים.

 

– איך אנשים הגיבו? לחזור מבית חולים בלי עגלה…

היו את החברות המדהימות ששלחו לי דברים וכתבו לי מכתבים. התרגשתי ובמיוחד הרגשתי שאני לא לבד.

והיו הרבה אנשים שלא ידעו איך להגיב, והאמת שזו נקודה כואבת מאוד. כאילו יש בעיה לדבר על זה, משום מה אנשים חושבים שזה לא צנוע… לא ברור לי למה. היו לי שכנות שהיו אמורות ללדת בתקופה שלי ואכן הם ילדו אבל כשחזרתי הן התעלמו ממני, מילה לא אמרו. תשלחו מכתב, מייל שוקולד עוגה משהו תראו לי שאכפת לכם מהאישה ומהכאב שלי . יש כאן מישהי שעברה כאב עצום. כן היו נשים שבאו לבקר אותי והביאו מתנות.

כן הייתה תגובה אחת שזכורה לי מאוד טראומטית "גיטי באמת אל תעשי עסק מה כבר קרה?? הפלה… הרבה נשים עוברות" הזדעזעתי. לומר לאישה שעברה לידה שקטה שזה כמו הפלה של שבוע 7 זה פשוט טעות. זה כבר עובר זז חי תינוק לכל דבר את רוצה אותו את מרגישה אותו, מדמיינת אותו זה ממש שונה.

– איך המשפחה הגיבה?

המשפחה מאוד מאוד תמכה והיו מדהימים. לקח לי כן הרבה זמן לחזור לעצמי והמשפחה מסביב נורא דאגו והיו לחוצים שכבר שוב נתבשר בהריון ואני הייתי עסוקה בלעכל את מה שעבר עלי ובלכאוב… הייתי בטיפול פסיכולוגי והפסיכולוגית שלי הסבירה לי שהם לא מסוגלים להכיל את זה וכבר רוצים שיעבור הכאב. כן היה שלב שלא יכולתי ללכת לשמחות כעסתי על כולם הרגשתי שהרבה אנשים התעלמו ממה שעברתי.

ב"ה זה עבר.

– מה עזר לך לרפא את השבר? 

בעיקר הזמן שעובר מרפא. וגם תינוק חדש, מי שעוברת את זה ואין אחר כך לידה עם תינוק, זה מאוד מאוד קשה. גם אחרי שנולד לי תינוק ניו לי רגשות מעורבים כאילו אני לא פייארית כלפי התינוק שנפטר כאילו אני שוכחת אותו. רגשות מוזרים כאלו. הייתי מסתכלת על התינוקת החדשה שלי ובוכה מהתרגשות שהדבר המלאכי הזה בידיים.

 

– אילו תחושות את זוכרת שהרגשת בצורה חזקה במיוחד?

הרגשות שהיו לי בעיקר תחושה של כאב פספוס גדול, אני זוכרת שאמרתי לרופא אני רוצה עכשיו תינוק, ממש בכיתי המון. הייתה הרגשה חזקה של החמצה ופספוס וגם געגוע עמוק מאוד .

– מה המסר שיש לך לנשים שעברו לידה שקטה?

אל תנסו להיות גיבורות. זה בסדר להתפנק זה בסדר לכאוב.

זו תקופה מאוד מאוד קשה – הדרך לעבור אותה זה בעיקר להכיל את זה ולתת לעצמינו לכאוב, זה בסדר לא לתפקד בתקופה הזו, כדאי ללכת לטיפול לפתור כעסים לדבר על זה לעבד את הטראומה הזו. להתפלל ובע"ה להיות שוב בהריון. ה' עוזר ושומע תפילה. אני ניסיתי אחר כך שנה שלמה.

הטיםול הנפשי חשוב מאוד גם בשביל ההריון הבא שיכול להיות מאוד טראומתי, לא חייתי נורמלי כמו חרדות שאולי אני לא מרגישה תנועות, יומיים לפני הניתוח לא הרגשתי תנועות טסתי עם מונית לבית חולים, באתי בוכה לקבלה שיבדקו שהכל בסדר.

ב"ה היה דופק התנועות לקח זמן יותר עד שהיו.

היום התינוקת כבר בת שנה.

תתפללו זה הדבר הכי חשוב.

 

לראות את הנולד

נעמה עידן מדגישה שיש דברים שכדאי לדעת "לידה שקטה יכולה לקרות במשך זמן ממושך יחסית, אפשר לקבל אפידורל, אפשר לבקש לראות את הוולד, לחבק ולהיפרד ממנו.  לפעמים מתעוררות  שאלות הלכתיות חשוב להתייעץ עם הרב שלכם".  תופעות לוואי אחרי לידה שקטה דומות ללידה רגילה רק שלצערינו אין את מי להאכיל והחוויה של האבל והאובדן מאוד קשה וכואבת, דרך אגב, יכול להיות שיהיו תופעות כאלה גם אחרי הפלה במידה והיא התרחשה בשבוע מתקדם"

" חשוב גם לדעת שיש בבתי חולים עזרה ותמיכה של אנשי מקצוע, עו"סיות, פסיכולוגיות ויש בתי חולים עם מרכזים לנושא הזה, במיוחד לבתי החולים הגדולים. למשל בשיבא ובהדסה. לרוב ממליצים להמתין עם ההריון הבא, בעיקר בגלל שהגוף חלש ומייצר בעיות, כדי שהגוף יחזור לעצמו אוז אפשר להמשיך הלאה".

 

"המקום הפסיכולוגי כל כך משמעותי  אך דווקא ברגעי משבר כאלו כדאי להיות מודעים להשלכות מעבר להיבט הבריאותי נפשית או פיזית". אומרת נעמה עידן " אלא לדאוג לחלק הכלכלי ולמנוחה שאחר כך. חשוב לשים לב לזכויותיה הרפואיות של האישה לצורך קבלת מענקים או חופשת לידה, אלו נקבעים לפי מספר השבועות בהם התרחשה ההפלה. למעשה החוק במדינת ישראל קובע שדמי לידה ינתנו ללידה שקטה או רגילה  שתתרחש מגיל 22 שבועות, או עובר במשקל 500 גרם לפחות. זה נתון מאוד משמעותי לחופשת לידה," מדגישה נעמה "גם אישה שהייתה לה לידה שקטה והיא סחבה עד שבוע 22, יכולה לסדר את זה כך שבשבוע 22+1 היא כבר תקבל את הדמי לידה שלה כמובן עם התייעצות עם רופא. אך להבין את המשמעות של זה, שהיא תוכל לנוח נפשית ופיזית ולקבל חלף שכר שהם דמי הלידה".

מתוך מגזין סחלב במייל – פסח תשפ"א להורדת המגזין לחצי כאן

שלחי פוסט זה לחברה

שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב print
הדפסה

חדש באתר

2 תגובות

 1. וואו, איזה מדהימה!! אני עברתח הפלהשהיתה ארוכה וקשה ולקחתי את הענין מאוד קשה, המון זמן התאבלתי
  כיום אני אחרי לידה ובהריון הייתי מאוד חרדה!
  ממליצה מאוד ללכת לטיפול פסיכולוגי, לי זה מאוד עזר

 2. מדהימה על הכנות!!
  לא קל!
  הרגשתי כאב במילים שלך
  עברתי הפלה —-והרגשתי אבלה במשך זמן רב
  וכשאמרו לי מה קרה לך?! יש לך עוד מלאאאא ילדים —- הייתי מתפוצצת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.