נכון.

אנחנו האמהות טרודות ועסוקות, וכשיש לנו חלקיקי זמן אנחנו לוחשות תפילה על העוללים הקטנים הרכים ואלו שכבר מתבגרים ולפעמים נעשים הרבה פחות רכים:)

אבל יש עוד משהו שחשוב לעשות בינות לשלל העיסוקים. לחלקינו זה טבעי כל כך, ונשלף, ולחלקינו לא.

בטח לא בימות הקיץ החמים והארוכים כשהחופש הענק  בשיאו:)

לטיפ הגאוני הזה קוראים: להתפעל.

גאוני? לא יודעת עד כמה. אבל הוא מתברר כמעגל קסמים מדהים!

ילדים שחוו התפעלות מדויקת מפנימים בתוכם קול מעודד ותומך, כן גם כשהם לבד בסיטואציה הקולות המתפעלים מופנמים וצפים בזמנים המתאימים.

זה כמו ויטמין B3 רק בהיבט הנפשי.  מאגרי ההתפעלות מאפשרים לילדים שלנו לעודד את עצמם, לנחם או לסמן לעצמם: "מעולה! עשית נכון!".

זה ההיפך מביקורת ועם אפקט ארוך טווח.

"וואוו איזה ציור יפה וצבעוני!" "כל הכבוד שמתי לב שעזרת לאחותך הקטנה לקחת כוס מים" זה נשמע לנו כל כך טבעי, קריאות התפעלות בגיל ילדות הם כמו מעגלי קסם שלא מפסיקים להפתיע. זה פשוט מאוד, אבל לפעמים דווקא את זה אנחנו עלולות לפספס.

בימים לחוצים העיסוק ב"הישרדות" מוביל אותנו מהר מאוד לביקורתיות לשמירה על הסדר הקיים ולהסתפק במה שצריך וחייבים. אבל האמת היא? שהאקלים הבייתי שלנו יכול להשתפר פלאים אם רק נצליח להיות נוכחות ברגעים שמאפשרים התפעלות. לא זה לא אומר שכל היום יהיה וורוד וחלומי, אבל כמעט כל אחת יכולה למצוא את רגעי החסד בוקר צהריים או ערב לשים לב לאינטראקציה בין הילדים, לזמן של רגיעה או מעשה טוב של אחד הילדים ולהגיב בהתפעלות מתאימה.

רק רגע: התפעלות מחייבת אותנו ההורים קודם כל לראות. נראות היא צורך בסיסי של כל אדם, ההתפעלות היא מעין בונוס שמסייע לילד לדייק את ההתנהגויות הטובות שלו להתקדם איתם ולהחמיא לעצמו בעת הצורך.

ראיתם פעם ילדים קטנים שיודעים להחמיא לחבר? "וואוו איזה אלוף!" זה אחד הדברים המרגשים, מדהים! הילד הזה לא הביא את המילים האלו לולא אמרו לו אותם כמה פעמים, הוא הפנים אותם ויודע מתי לשלוף אותם לחברו.

התפעלות היא כאמור כמו ויטמין, ככל שנייצר מאגרים כאלו לילדינו הם יצליחו להיות שם עבור עצמם ועבור אחרים בזמנים מורכבים.

בימות החופש הארוכים יש איזו ציפייה שהיום יסתיים עם כמה שפחות ריבים, למדו את בני הבית להתפעל אחד מהשני, להחמיא לפרגן ולעשות את זה כמה שיותר מדוייק.

דייקנית? מצויין!

הדיוק הוא הסוד למחמאות שבאמת נצרבות משתמרות ומחזקות התנהגות טובה, אם רק נזרוק לחלל האויר קריאות התפעלות לא מחוברות, הקסם לא יעבוד. יש חשיבות רבה לדייק את ההתפעלות לכל ילד בזמן המתאים ובהקשר הנכון.

אז אמא? תתפעלי מהם. ותתפללי עליהם:)

הכותבת: ברכי שגב פסיכולוגית בהתמחות קלינית – לבירור על סדנא דיגיטלית "פרח מוגן" לפיתוח הגישה ההורית לחיים מוגנים, שלחי מייל: lamda.hadrachotdigitaliot@gmail.com או לחצי כאן