פרק רביעי בסדרה: פרידה מחיתולים בלילה

שיתוף ב email
שיתוף ב print

אפשר לגמול את הילד מחיתולים
בקלות וביעילות וכחוויה חיובית ומעצימה עבורך ועבורו!
מאמר רביעי ו[לא] אחרון בסדרה.

פרידה מחיתולים בלילה:
כ- 15% מהילדים עד גיל 5 עדיין מרטיבים בלילה והתופעה נפוצה יותר אצל בנים מאשר בנות. כך שאם הילד שלך כבר ביסס את התהליך במהלך היום, אבל עדיין מרטיב בלילה, זה טבעי כיוון שההבשלה של מערכת השליטה השרירית בלילה, מתבססת עד גיל 5.

בשלושה המאמרים הקודמים לחצי כאן לקריאת הראשון מביניהם

למדנו שתהליך הפרידה מחיתולים הינו תהליך של למידה גופנית שמשויך למודעות גוף ולדימוי גוף, ולכן מאד חשוב לעשות את התהליך באופן הדרגתי נינוח ושליו מתוך העצמה ובטחון לילד. זאת הסיבה שאנו משלבים בתהליך דוגמא אישית ומסגרות תומכות כמו 'מפגש פסגה' בגן. הורדת החיתול מתחילה מהבית ונעשית באופן הדרגתי החל משעה ביום, ובכל יום מוסיפים עוד כמה דקות. לאחר שתהליך הלמידה מוטמע והילד אומר לפני שהוא צריך להתפנות ואכן מתפנה בפועל, מבחינתנו תהליך הלמידה הגופנית הושלם! מאותו הרגע מורידים לילד את החיתול בשעות היום בבית ובגן.

כשרואים שהתהליך מתייצב גם בגן, מתחילים לשלב את התהליך גם בלילה.
אצל חלק מהילדים ישנה מוכנות להיפרד מהחיתול בלילה אפילו ממש בתחילתו של התהליך במהלך היום.

היום אכתוב לך כיצד יש להמשיך בתהליך הפרידה מחיתולים גם בלילה, ומה לעשות כאשר לפעמים יש  חוויות של קשיי שינה במקביל לתהליך.

קצת רקע על השינה:
השינה שלנו בלילה בנויה ממחזורי שינה. אנחנו ישנים מחזור אחד, ועוד מחזור ועוד אחד. אורך מחזור שינה הוא שעה-שעה וחצי. מחזור שינה מתחיל בשינה קלה יותר, עובר לשינה עמוקה וחוזר חלילה. זאת הסיבה שלפעמים אנו שומעות את המתרחש סביבנו ולעתים אף פוקחות עיניים לרגע, ורואות מישהו נכנס לחדר לקחת דבר מה ויוצא. זה לא חלום, זו מציאות 🙂
הוא הרי כבר מחבר את מה שהוא מרגיש בגוף לצורך להתפנות, אז הוא מרגיש את זה גם בלילה. ולכן אם הילד מתחיל עכשיו פתאום להתעורר יותר או מתקשה להרדם, תציעי לו ללכת לשירותים! הוא מודע לכך שזה מה שהוא צריך. יכול להיות שהוא עדיין לא מחבר את הכל לגמרי [תלוי כמובן באיזה שלב בתהליך הוא נמצא] אבל עקרונית, מהרגע שיש לילד מודעות במהלך היום, יש לו גם מודעות בלילה.

אז מה עושים בפועל?

 1. אני בטוחה שלפני השינה כל אמא עושה מעין 'טקס שינה' לילדיה. פעולות שנעשות באופן קבוע ובסדר קבוע לקראת השינה: ארוחת ערב, מקלחת, צחצוח שיניים, סיפור, 'שמע ישראל' ונשיקת לילה טוב! ולכן חשוב מאד לעגן לילד שנפרד מחיתולים את ההליכה לשירותים בין הפעולות שנעשות לפני השינה, כמה שיותר סמוך לעליה למיטה.
  לפני שהילד נרדם, כדאי לשוחח איתו על משהו נחמד שקרה היום, על התנהגות טובה שהתנהג, או לומר לו כמה שאתם אוהבים אותו וכמה שאתם גאים בו על דבר מה שעשה, כדי שירדם ברוגע ובמחשבות חיוביות. כשהוא ישן שינה איכותית, רמת הורמון ה-ADH גבוהה והסיכוי להרטבה בלילה הולך וקטן.
 2. כמובן שמבססים הכל על דוגמא אישית: 'גם האחים [אם יש] הולכים לשירותים לפני השינה וכולם …' ממש לפני שהולכים לישון אומרים לילד: 'חמודי, היום אתה הולך לישון בלי חיתול. אם אתה מרגיש שאתה צריך, תקום ותלך לשירותים' או 'תבוא לקרא לי ואקח אותך'.
  כדאי להשאיר אור דולק במסדרון או בשירותים, כדי שההליכה לשירותים בלילה תהיה נעימה ובטוחה יותר עבור הילד.
 3. אם יש לך חשש שהילד ירטיב במהלך הלילה, כדאי לשים משטח החתלה גדול או שעוונית כדי להגן על המזרן. וכאן יש לי שתי המלצות חמות עבורך:
  • לשים שתי שכבות– שעוונית>סדין>שעוונית>סדין ואז אם הילד מרטיב במהלך הלילה, את פשוט מסירה את השכבה העליונה והמיטה שוב נקיה.
  • אם את רוצה להגן על המצעים ולכבס פחות, ניתן להשתמש בטיטולי גמילה איכותיים מבד, כאלה שלא מעבירים נוזלים הלאה, בבוקר לכבס אותם ולהשתמש בהם שוב. טיטולי גמילה מבד הם חיתול לכל דבר ועניין, אבל הם מחדדים את תחושת הרטיבות ובזה ממש עוזרים לתהליך המודעות וגופנית ומקדמים אותו.
 4. אם הילד הרטיב באמצע הלילה והוא מתעורר, החליפי לו ושוב הדגישי: 'אם אתה מרגיש שאתה צריך, תקרא לי.' כמובן להמשיך ולתזכר אותו בנושא הזה שוב בבוקר.
  זה תהליך, שעשוי לקחת זמן, ובכל זאת אני ממליצה בחום לעשות אותו ולהתאזר בסבלנות.× אם את מבחינה שהילד נוטה להרטיב בעיקר בתחילת הלילה, שימי לב!
  ייתכן והילד הולך לישון מאוחר מידי. נסי להקדים את שעת ההשכבה ותראי שיפור גם בהרטבות לילה. אם את מבחינה שההרטבות הן בעיקר לפנות בוקר, יתכן שהילד חולם שהוא הולך להתפנות, ובעצם מרטיב במיטה. נסי לשוחח איתו על חלומות בכלל ועל חלום כזה בפרט.× אם מתאפשר לך, נסי להבחין אם יש לילד איזושהי שפת גוף שמעידה על זה שהוא הולך להרטיב. אולי מעין אי נוחות באגן, או תנועות רגליים. כשאת מבחינה בזה, עמדי לידו ולחשי לו בזמן שהוא זז: 'חמודי, אתה צריך להתפנות. קום לשירותים, חמודי'. עקרונית, הילד מרטיב בין מחזורי שינה, כך שאם הוא צריך כנראה שהוא עדיין לא נכנס לשינה עמוקה וסביר שהוא שומע אותך ובכך לומד שמה שהוא מרגיש עכשיו זה הצורך להתפנות, והוא צריך להתעורר ולא לחלום.

מה לא כדאי לעשות?

 1. לא למשוך את תהליך הפרידה מחיתולים בלילה במשך חודשים אחרי התבססות התהליך ביום.
  מדוע? ציינו שתהליך הפרידה מחיתולים הינו תהליך למידה של מודעות גופנית. התהליך הוא אחד- ביום ובלילה. ברגע שהילד ללא חיתול ביום הוא לומד שהוא צריך להיות מודע לגוף שלו ולשלוט בצרכיו. אם בלילה הוא עם חיתול, הוא מבין שבלילה לא צריך לשמר את המודעות שנרכשה במהלך היום, הוא יסיר אחריות, לא תהיה לו מוטיבציה להתפנות בלילה וכך יתארכו תהליך הפרידה מחיתולים בלילה, הטרטור של ההחלפות והכביסות המתרבות.
 2. אני לא ממליצה על השכמות יזומות או להרים את הילד מתוך שינה, להושיב בשירותים. למה? יש לכך כמה סיבות:

קודם כל, זה לא יפה:) מסכן הילד.

 • כאשר מעירים ילד באופן יזום אנחנו פוגעים באיכות השינה של הילד ובמנגנון השינה הטבעי שלו מבלי להתכוון ולמעשה מפריעים לתהליך הלמידה שלו, בו הוא מזהה את התחושה בגוף.
 • בכל מקרה שנעיר את הילד הוא יצליח להתפנות, משום שרמת הורמון ה-ADH בגופו ירדה והיה מעבר של נוזלים, כך שזה לא מדד לכך שהוא לא ירטיב שוב בהמשך הלילה.

 

 • כמו כן, הוא גם לא מקבל מוטיבציה פנימית אמיתית להתעורר לשירותים כי הוא יודע שתעירי אותו, וזה מעביר מסר סמוי שאת היא האחראית שהוא יתפנה בלילה, ולא הוא.
 1. גם כאן אני חוזרת ומדגישה את עניין התגובות לילד שהרטיב במהלך הלילה או בבוקר שאחרי. [הרחבתי על כך במאמר השני בסדרה לחצי כאן לקריאה] אם הוא מרטיב, לא לכעוס עליו וכמובן שלא להעניש. הסבירי לו שהוא לומד את הגוף ושאת מאמינה ובטוחה שאם יצטרך, יתפנה בלילה, ושיצליח לקום יבש בבוקר.

אז זהו!
בגדול סיימנו את הדיון בשלבים השונים של תהליך הפרידה מחיתולים.

בהמשך, אתייחס לקשיים שונים שנוצרים במהלך התהליך.
במאמר הבא: מה עושים במקרה שיש לילד חרדה משירותים?

 

אם את עדיין חווה אי אלו קשיים בתהליך הפרידה מחיתולים,
אני מחכה לך במייל או בטלפון
ואשמח לייעץ לך.

 

ובינתיים שיהיה
ב"הצלחה
!

נורית חרבי
מנחת הורים לגיל הרך
פרידה מחיתולים, תקשורת עם תינוקות ועוד.
הרצאות ♥ סדנאות ♥ קורסים ♥ ליווי אישי
[שיחות] 0583254953
[מסרונים] 0523454953

 

 

 

שלחי פוסט זה לחברה

שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב print
הדפסה

2 תגובות

 1. תודה על המאמרים המחכימים,
  מה עושים כשילדה כמעט בת 4 חזרה להרטיב בלילה,אחרי שהיתה גמולה במשך כחצי שנה, וגם ביום היא לאחרונה, מאחרת ללכת לשירותים, מרב שעסוקה, ומעט מתפספס לה.. אין שום שינוי רגשי או משפחתי..

  1. שלום לך, כדי לאבחן במדויק את הסיבה, יש להבין את התמונה השלימה של האירועים שעברה לאורך התקופה.
   אשמח לייעץ לך באופן אישי.
   צרי איתי קשר טלפוני.

   נורית חרבי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.