האם לשכיר יש זכות לחופשה בעקבות הקורונה?וגם מה מפסיד עובד שיוצא לחל”ת? / עו"ד אסתי וייסלר

שיתוף ב email
שיתוף ב print

"משבר הקורונה” משפיע על המשק. בין היתר עולה השאלה מה דינם של שכירים המוצאים לחופשה שלא מרצונם. לענין זה חשוב לדעת שדיני עבודה מתייחסים ליציאת עובד לחופשה במקרים שהיציאה לחופשה היא ביוזמת המועסק וגם במקרה שהיציאה לחופשה היא ביוזמת המעסיק.

חופשה ביוזמת המועסק

עובד שכיר, לעומת עוסק עצמאי, אינו רשאי לצאת לחופשה על דעת עצמו ובקשת עובד ליציאה לחופשה תלויה בזכויותיו לפי חוק ואף בהסכמת המעסיק.  סוגיות נוספות ביציאת עובד לחופשה היא הזכאות לתשלום בגין החופשה והזכות לחופשה ללא תשלום.

מהי הזכות לחופשה בתשלום?

עובד זכאי לתשלום בגין מכסת ימי חופשה הקבועה בחוק או בחוזה העבודה. מכסת ימי העבודה השנתיים יכולה להיות מושפעת מהותק ומהיקף המשרה. יש לזכור כי יש ימי חופשה ויש ימי חג ואלו שני מושגים הקשורים לתשלום שכר עבודה עבור ימים שהעובד אינו עובד בפועל.

מהי הזכות לחופשה ללא תשלום?

חופשה ללא תשלום, הנקראת גם חל”ת/  חופשה ללא שכר היא תקופת זמן שבה העובד נעדר ממקום העבודה, בהסכמת המעסיק, ואינו מקבל שכר. למרות שמדובר בתקופה ללא שכר יחסי העבודה או יחסי עובד- מעסיק ממשיכים להתקיים וזאת לעומת הפסקת עבודה בגין פיטורין/התפטרות. מאחר ויחסי עובד- מעביד ממשיכים להתקיים גם בתקופת החל”ת והוראות חוקי עבודה ממשיכות לחול על הצדדים.

מי זכאי לחל”ת?

עובד שמעוניין לצאת לחופשה ומכסת ימי החופשה שלו בשכר נוצלה, יכול לבקש לצאת לחל”ת לצורך אותה חופשה. כמובן שנדרשת הסכמת המעסיק.  היציאה לחופשה יכולה להיות לצרכי פנאי, בריאות, אירוע משפחתי, נסיעה לחו”ל וכו. יציאה לחופשה בניגוד להסכמת המעסיק יכולה להחשב כהתפטרות על כל המשתמע מכך.

מה המקור החוקי לחופשה ללא תשלום?

חיפוש במקורות המידע המשפטיים מעלה כי חופשה ללא תשלום אינה קבועה בחוק או בצו הרחבה, אולם אזכור לחל”ת מצוי בחוק עבודת נשים. חוק עבודת נשים מכיר בחל”ת כאופציה להארכת חופשת לידה מעבר לחל”ד לפי חוק ועד לתקופה מוגבלת. לכן זכותו של עובד לחל”ת נגזרת מחוזה העבודה האישי או מהסכם קיבוצי לענף מסויים, שבו הוא מועסק כך למשל, אצל עובדי המדינה הזכות לחל”ת מעוגנת בתקשי”ר.

 

האם מעסיק יכול להוציא את העובד לחופשה כפויה?

בפסיקה ניתן למצא מקרים של סכסוכים שהגיעו לבית הדין לעבודה בעקבות הוצאה כפויה של עובד לחל”ת מדובר בצעד בעייתי שמוגדר כהרעת תנאי עבודה באופן ממשי המזכה את העובד להתפטר בדין מפוטר אם ימלא את התנאים להתפטרות שכזו.למעשה מדובר בעבירה על החוק מצד המעסיק.

יחד עם זאת בתקופת הקורונה אנחנו עדים להרבה מאדמעסיקים שמוציאים את העובדים לחופשה ועובדים אלו במקרים רבים זכאים לדמי אבטלה.

מה מפסיד עובד שיוצא לחל”ת?

בחל”ת ממשיכים להתקיים  יחסי עובד מעביד אולם אין תשלום שכר בגין התקופה, היא לא נצברת לפיצויים (כאשר מדובר במעבר ל 14 ימים של חוופשה ללא תשלום בשנת עבודה) , להבראה, לימי מחלה ולימי חופשה.

לענין פנסיה וחסכון חשוב לדעת כי בהעדר אמירה אחרת בהסכם קיבוצי או בהסכם העבודה האישי, המעסיק פטור מהפקדה לפנסיה ולקרן השתלמות ועל המעסיק להודיע לגופים הרלוונטים על הפסקת הפרשות של העובד.  יחד עם זאת עובד שיוצא לחופשה ארוכה צריך לדאוג לשמירה על זכויותיו.

לעומת זאת דמי ביטוח לאומי ודמי בריאות ישולמו על ידי המעסיק למשך חודשיים ראשונים לפי הכנסה מזערית בנגזרת משכר המינימום. תשלומים אלו זכאי המעסיק לנכות ממה שישלם לעובד.

לגבי חלת קורונה יתכן שהמדינה תחוקק הוראה הפוטרת מתשלום דמי ביטוח לאומי..

אם החופשה מתארכת, החל מהחודש השלישי העובד הוא זה שחייב לשלם את דמי המל”ל ומס בריאות.

האם עובד שיוצא לחל”ת זכאי לתשלום של גמלה או קצבה?

כשעובד יוצא לחופשה ללא תשלום במשך  30 ימים לפחות, הוא יכול לקבל דמי אבטלה אם הוא עומד בתנאי הזכאות למשל: רצף תעסוקתי, אישור מעסיק. מימוש הזכות לדמי אבטלה נעשה בדיוק בדרך של מימוש הזכות על ידי מובטל: התייצבות בלשכת התעסוקה, הגשת מסמכים וכו ובדרך כלל יש דרישה לניצול ימי חופשה.

דרך נוספת לקבלת תשלום בגין חל”ת היא באמצעות קצבאות מהמוסד לביטוח לאומי: הבטחת הכנסה, דמי מזונות, דמי פגיעה. גם כאן הזכות מותנית בתנאים שנקבעו ע”י המל”ל.

בחל"ת קורונה יש גמישות במימוש הזכות לדמי אבטלה: בוטלה הדרישה לניצול ימי חופשה ויש הקלות נוספות המשתנות מעת לעת.

האמור אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי והשימוש הוא באחריות המשתמש

שלחי פוסט זה לחברה

שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב print
הדפסה

חדש באתר

4 תגובות

 1. שלום. אני אמורה לחזור מחל"ד בעוד מס' שבועות. אוךם מכיוון שהתינוק שלי ילך בע"ה למעון שיקומי הוא יכול להיכנס לשם רק בגיל חתי שנה. מכיוון שכך אני נשארת איתו בבית עד אז. ביקשתי חלת מהעבודה ואישרו לי וכן אמרו שיש סיכוי שאוכל לקבל אבטלה מכיון שזו סיבה רפואית של התינוקנוזה נחשב מוצדק.
  א. האם ידוע לך משהו על כך.
  ב. האם נוכת לבקש הבטחת הכנסה מביטוח לאומי.
  ג. מה אני מסכנת בכך שאני יוצאת לחלת ולוקחת אבטלה? לפי החוק יכולה להיות לי זכול לכ170 יום.. האם אני מסכנת מדהו מבקום עבודתי או בוותק שצברתי או בתנאים הסוציאליים?
  ד. האם יש הבדל אם אצא פחות מ3 חודשים או יותר מכך?
  ד.א. אני עובדת מגינה האם יש הבדל?
  אשמח לתשובותייך.

 2. אני יצאתי חיובית לקורונה כבר שבוע רביעי בבית .מי משלם לי את כל הימים הנ"ל??המעסיק?
  אסור לי לחזור עד שיצאו 2 בדיקות שליליות

  1. שלום מגי
   קודם כל מאחלת לך הרבה בריאות.
   לגבי שאלתך
   אם נדבקת בעבודה את יכולה לבדוק זכטת לתאונת עבודה בביטוח לאומי.
   אם לא את זכאית לתשלון ימי מחלה במידה שיש לך מספיק ימים.
   בנוסף ממליצה לך לבדוק זכאות להבטחת הכנסה.
   השימוש במידע הינו באחריות המשתמש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.