זיהוי התפתחותי מוקדם? זה אפשרי!

שיתוף ב email
שיתוף ב print

האם ילד עם איחור התפתחותי זכאי לקצבת נכות? ומהו הכלי האבחוני שיקבע אם הכל תקין או חלילה לא? מומחיות 'אפשרי' מגישות את הכלים החשובים לכל הורה 

בגיל הרך, כשבודקים את רמת התפקוד של ילד בגילאים 0-3,  יאפיינו את תפקודו במתן ציון DQ- . (Developmental Quotient) – מנת התפתחות. הציון מודד את התפתחות בתחומים הבאים: מוטוריקה גסה ועדינה, התפתחות קוגניטיבית, התפתחות חברתית, התפתחות הדיבור והשפה. ההתפתחות נמדדת בסולם מ; 0-140, כאשר 100 הוא הממוצע בערך.

האבחון מועבר על ידי שני אנשי מקצוע, כל אחד לחוד; רופא/ה התפתחותי ופסיכולוג/ית  התפתחותי, במרכזי התפתחות הילד בקופות חולים, בבתי חולים או במרפאות ובמכונים שונים כמו מרכז פגים  

באבחון ימדד כל אחד מהתחומים שלעיל בציון נפרד, ואז ישוקלל "ציון ממוצע" הקובע את רמת הDQ. DQ  נמוך לא בהכרח יצביע על "עיכוב התפתחותי", כי הרי הציון הוא "ממוצע".לדוגמא, התינוק השיג ציון תקין בתחומי שפה , תקשורת וכו'  ביחס לנורמה, וציון ה-DQ  הנמוך, הוא אך ורק בשל איחור בהתפתחות המוטורית. כאשר ציון ה-DQ  נמוך בשל הנמכה כללית- אז יאופיין, ככל הנראה, "עיכוב התפתחותי". 

למשל; בגיל 10-12 חודשים מצופה מהתינוק לאכול מכפית בשפתיים סגורות, לשתות מכוס, להפריד את תנועות הלסת מהלשון, להרים אוכל ב"אחיזת צבת" וכדו'. כאשר הילד מתקשה בהפרדה בין השפתיים- לשון- לסת, בולע בפה פתוח וכדו'- תפקודו תואם לגיל 2-3 חודשים ויִצוין ציון נמוך בDQ  בתחום המוטוריקה העדינה. אך יתכן כי במדד החברתי אותו תינוק יציג תפקוד התואם גיל 15 חודשים; יחפש את אימו כדי לקבל חיוך או אישור,  יחבק את אימו לאור בקשתה, יבקש לשתות בג'סטה -(תנועות גוף כמו הצבעה) מותאמת וכדו'. ציון הDQ  בתחום זה יהיה גבוה יותר, ועל כן הממוצע שיתקבל יהיה גבוה יותר, ואולי אף קרוב לנורמה, למרות שלילד זה עיכוב בולט בהתפתחות המוטורית.

מעל גיל 3, אנו כבר מתייחסים למושג "מנת אינטליגנציה", ומודדים אותו במתן ציון IQ (Inteligence Quotient).

יש לציין כי ציון DQ נמוך אינו מנבא בהכרח ליקוי קוגניטיבי, שכן האינטליגנציה הינה היכולת לעבד ולפתח מידע, ותכונה זו יכולה להשתנות בגיל הרך ולהתפתח בעזרת גירוי מתאים. 

המשאבים המגיעים לכם מטעם כל הגופים הרלוונטיים:

המוסד לביטוח לאומי 

ילדים בגילאים 9 חודשים עד 5 שנים שנקבעה להם רמת תפקוד נמוכה זכאים ל"גמלת ילד נכה" מביטוח לאומי:    

למי שנקבע DQ55 או פחות- זכאות לגמלה בשיעור 100%, ועד – DQ62 זכאות לגמלה של 50%. 

המחלקה לשירותים חברתיים/משרד הרווחה 

ילדים אלו זכאים לשיבוץ ב"מעון יום שיקומי" לצורך התערבות טיפולית מוקדמת, או לשיבוץ במעון יום רגיל עם סייעת שיקומית צמודה, ובמקביל  תתכן זכאות להנחה במעון.

קופת חולים/משרד הרווחה 

הילד זכאי לטיפולים פרא רפואיים בקופת החולים, בהתאם לצורך ולפי שיקול דעת רפואי מקצועי, ללא הגבלה במספר הטיפולים וללא השתתפות. וזאת רק במקרה והילד לא שוהה במעון יום שיקומי 

טיפ "אפשרי": השיקום הוא המטרה הראשונית והקריטית ביותר בשלב זה. אנו ב"אפשרי" נפעל לבניית תוכנית שיקומית, עוד לפני העיסוק במיצוי הזכויות בביטוח לאומי. נמקסם את הטיפול הפרא רפואי- פיזיותרפיה, תפקודי אכילה, תקשורת, וכדו', עוד לפני ההתרוצצות בטיפולים אלטרנטיביים, כדי להועיל באמת לקידומו של הילד היקר לנו! 

כאשר מגיעות אלינו משפחות במטרה לבדוק אופציות של מיצוי זכויות במוסד לביטוח לאומי, כצעד ראשוני אנו שוקדות על התאמת תוכנית שיקומית. זאת משום שהגיל הצעיר הוא גיל אסטרטגי מבחינה התפתחותית ויש חשיבות רבה בהתאמת תוכנית שיקומית על ידי צוות פרא רפואי או סידור במעון שיקומי, עוד לפני הגשת תביעה לביטוח הלאומי. 

אנחנו כאן בשבילכם, למשוב ולבקשת עזרה, ניתן לפנות למייל efshariplus@gmail.com  או לטלפון073-7257817    בשלוחה 1.

שלחי פוסט זה לחברה

שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב print
הדפסה

חדש באתר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.