חסר במענים למתבגרות צעירות חרדיות בסיכון יוצאות פנימיות רווחה

 

מסגרת השמה חוץ ביתית נועדה עבור ילדים ונערים שלא מתאפשר להם לגדול בחיק משפחתם הביולוגית והן חלק ממערך השירותים של מערכת הרווחה במדינות מפותחות, כמו גם בישראל. פנימיות ודירות רווחה לנערה נועדו בכדי להעניק מקום מוגן ועוטף מפני הסיכונים בבית ובחוץ, וכן למלא לנערה את צרכיה הבסיסיים, רגשיים, חברתיים, לימודיים ועוד, כפי שמתארת מיכל (19) (שם בדוי) נערה יוצאת דירת רווחה: "הגעתי לדירה אחרי שנים קשות מאוד. בהתחלה כשהגעתי לדירה היה לי קשה מאוד לתת אמון, לא האמנתי שבאמת יש אנשים טובים שרוצים שיהיה לי טוב. ובאמת יש! דאגו לי להכל, קודם כל לבית, לאוכל, בגדים ואפילו דמי כיס כל חודש. הייתי בפנימיה שלוש שנים ואלו  שנים הכי טובות שהיו לי בחיים, בינתיים". צרכים אלו מעניקים לה בין היתר מקום בטוח ומוגן, טיפול רגשי, קשר עם דמויות מיטיבות והווי חברתי, צרכים המסייעים לה למצוא פיסת יציבות בעולמה המעורער ובעקבות כך לצמוח ולעבור תהליך אישי משמעותי ומצמיח.

הקושי של נערות אלו מתבטא באופן ניכר בהיותן לאחר גיל שמונה עשרה, בה רשויות הרווחה מסירים באופן משמעותי את אחריותם מצרכיה של הנערה באופן כמעט מלא והיא נדרשת להיפרד מהפנימיה או הדירה בה היא מתגוררת ומהדמויות המיטיבות שליוו אותה במהלך השנים האחרונות, דבר שגורם לקושי משמעותי אצל הנערה ואף למשבר רציני אצל חלקן, אשר עוברות במעבר חד ממקום חם, בטוח ומוגן לעולם שבחוץ ולהתמודדויות הקיימות.  מיכל ממשיכה לתאר: "הפרידה מהדירה היתה לי קשה, קשה לעזוב בית בפעם השניה, אבל הפעם זה בית מיטיב עם אנשים אוהבים ודואגים. האמת שדאגתי מאוד מהסוף, מי ידאג לי? זו מחשבה שהעסיקה אותי בכל תקופת הסיום. כמובן, שהצוות דאג והיה מאוד אכפתי לאורך כל התקופה ולא השאירו אותי לבד, הרכזת והעוסית דאגו לי למקום לימודים ועברתי לדירת מעבר, אבל זה ממש לא אותו דבר, בדירה עכשיו יש צוות מינימאלי וצרכים בסיסיים ומרגישה שזה לא מספיק לי, בעיקר הכי קשה לי שאין לי כל כך עם מי להתיעץ בכל מיני לבטים וקשיים…" נזכיר, שלרוב, נערות אלו חסרות עורף משפחתי ואין להן דמויות משמעותיות שילוו אותן במעבר הנוכחי ולכן ישנה חשיבות רבה בהתייחסותנו כאנשי חינוך, טיפול ורווחה, לבעיה משמעותית זו.

לאחר היציאה נערות רבות מוצאות עצמן ללא עוגן וללא מעטפת ראויה דבר המוביל לקושי משמעותי, לתחושות בדידות, חסר בתמיכה וקשיי הסתגלות רבים לחיים שבחוץ, כפי שמתארות נערות רבות. בעיה זו אף עלולה לגרום לרגרסיה אצל נערות אלו עד כדי חזרה למצבי סיכון ששהו בהם טרם הגיען למוסד הטיפולי ואף למצבי סיכון גבוהים יותר, כפי שמתארת בכאב רבקה (28) מדריכה בדירת רווחה : "הייתי בקשר כ4 שנים עם נערה שהגיע לדירה מבית מאוד מורכב ומציאות חיים קשה, הנערה עברה עליות ומורדות בתקופת שהותה בדירה, כשהגיעה לגיל 18 ונאלצה לעזוב את הדירה, די חששנו מה יעלה בגורלה, מתוך הבנה שהיא זקוקה להכוונה והחזקה. כמובן שעשינו ככל יכולתנו כדי שתקבל את המקסימום ביציאתה, אך היום כשנתיים אחרי, היא התדרדרה בצורה כואבת. אני שמחה שבשנים המשמעותיות בחייה היתה במקום מוגן ובטוח, אך אני חושבת שצריך לחשוב על פתרון שיתן מענה גם לאחר צאתן מהדירה, משהו שישאיר אותן קשורות ומחוברות ולא יחושו שהעולם מתמוטט להן בשנית".

בעקבות כך הבנו שישנה דחיפות בפתרון הבעיה של הנערות החרדיות בסיכון, הן בשל פלח האוכלוסיה המשמעותי בו הבעיה נוגעת והן בשל אקוטיות הבעיה, חשוב למצוא פתרון הולם יותר מהפתרונות הקיימים עד כה בנידון. לאחר שניסינו להבין מהו הדבר החסר ומה יתן מענה נרחב ומדויק ככל שניתן לקושי המשמעותי בה הנערות חוות, מצאנו שהחסר המשמעותי והדבר שיענה על בעייתן לאחר גיל שמונה עשרה הינו ליווי והדרכה בתהליך יציאתן לחיים עצמאיים באופן הדרגתי ונכון.

הנערה תקבל ליווי החל משלב הקליטה למערך הדיורי מטעם הרווחה על ידי ליווי של עוסית או אשת מקצוע שתצור קשר קרוב, תכיר את הנערה ואת צרכיה ותלווה אותה במהלך השנים הבאות, תוך כדי בניית תוכנית מותאמת לנערה, לקראת עצמאות תוך דגש בצרכיה העתידיים ותסייע לנערה לקדמם בתחום הכלכלי, לימודי המשך, דיור, טיפול נפשי ועוד. ביציאתה של הנערה תתקיים סידרה של מפגשים מעוגנים להחזקה בזמן היציאה.

בכדי שתוכנית זו תצא לפועל ישנה חשיבות של הכרת הבעיה והקושי הקיים כיום אצל נערות אלה וחשיבות שעמותה קיימת תרים את הכפפה ותיקח על עצמה את התוכנית כפילוט בעמותה ספציפית ולאחר ההצלחה שמאמינות שתגיע, בעלי עמותות שונות יעתיקו תוכנית זו לדירות ופנימיות רבות.

לאחר שתוכנית זו תצא לפועל, אנו מסיקות שבוגרות צעירות רבות ידווחו על שיפור במצבן האישי מהפן הרגשי, כלכלי, לימודי ויחושו שהן מוקפות ויש למי לפנות בשעת הצורך ואנו מאמינות שהדבר יצור שינוי לטווח הקצר בכך שבאופן מידי הנערה תחוש מוגנת ומוחזקת ולטווח הארוך בו בראש ובראשונה לנערות עצמן שיזכו לשקם את חייהם ולפתוח עתיד טוב יותר. אך ללא ספק, ישנו רווח משמעותי למדינת הרווחה שכידוע ילד ונער שגדל במשפחות רווחה, בשכיחות גבוהה הוא ממשיך את המעגל גם עם משפחתו העתידית, וכאן ניכר שינוי שוודאי ישליך עלינו כחברה טובה ומתוקנת יותר ויחסוך משאבים למדינה ולמשרד הרווחה על ידי יציאה של נערות אלו ממעגל כואב וקשה זה.

 

נכתב על ידי אלישבע מלכה וחיה שטיינר- במסגרת לימודי W.S. Bבעבודה סוציאלית.

 

להצטרפות לקבוצת הווטסאפ של "קול כבודה"

WhatsApp Icon

להצטרפות לניוזלטר של "קול כבודה"

Gmail Icon