כל התוכן המעניין לאישה החרדית
יום שישי
|
י״ג בתמוז ה׳תשפ״ד
|
19/07/2024

האם את מאמינה שיום אחד תהי מרוצה מתפקוד הבית שלך? | חני רחמין

האם את מסוגלת לעבוד פיזית על מנת שמשימות הבית שלך יושלמו בזמן שאת רוצה? האם את יכולה לעשות הסבת מקצוע? האם יש בך יכולת לגדל את הילדים שלך להיות מאושרים בחייהם? אלו שאלות יום יומיות של נשים רבות. התשובה החד משמעית היא שכן! וגם אם יש תקופות שאינן מאפשרות זאת, הן בהחלט לא אמורות להשפיע על תקופות אחרות, בהן צריך לתת לכוחות לשחזר את עצמם. בואי להבין כיצד זה עובד >>>
Yes you can | קרדיט: shutterstock

אחד הדברים הכי חשובים להצלחה בחיים היא האמונה. להאמין שאת יכולה ומסוגלת. לא משנה מה יקרה, מה יעבור עליך, בורא עולם נותן בך את הכוחות להתמודד עם הכל. 

אנו מצווים להתחיל את היום, ברגע שאנו פותחות את העיניים, עם המילים "מודה אני…רבה אמונתך" לשנן לעצמנו כל בוקר מחדש, רגע לפני הקימה ומרוץ ההספקים של אותו היום, שיש משהו שמאמין בנו באמונה רבה שאנו מסוגלות.

דווקא בגלל שתפקיד האימהות דורש כל כך הרבה מעשים, עם כל כך מעט כוחות פניות, נדמה שזוהי משימה בלתי אפשרית המיועדת מראש לכישלון. נכון שיש דרכים איך "לעשות את זה" וכל מני שיטות, אך רגע לפני שבכלל מתנסים בשיטה זו או אחרת, עלינו לחזק את האמונה בעצמנו.

בורא עולם הפקיד בידינו נשמות יקרות על מנת שנגדל ונטפח אותן. זה אומר שהוא מאמין בנו שאנו מסוגלות גם לזה. נכון שהחיים עמוסים וגדושים ולא פעם אנו נוטות לייחל ולבקש להוריד מעט מהעומס…אבל אולי עלינו לשנות גישה ולבקש להתחזק אל מול העומס? לבקש להיות יותר עוצמתיות על מנת שנוכל להכיל בקלות את העומס הקיים ואף יותר ממנו?!

פעם שמעתי הרצאה שכללה דו שיח בין המרצה לקהל. המרצה דיברה על האמונה בעצמנו אשר נגזרת ממנה תחושת המסוגלות העצמית. ולא משנה מהי אמונתך בעצמך, תמיד אפשר לשנות אותה ולעשות לה התאמה מחודשת. אחת המשתתפות שאלה את המרצה: אני כל כך הרבה שנים חיה עם אותם ההרגלים והאמונות שגויות. האם את באמת מאמינה שאני יכולה להשתנות עכשיו? אותה מרצה חייכה אליה חיוך אדיב והשיבה: זה באמת לא משנה במה אני מאמינה. מה שמשנה זה מה את מאמינה לגבי עצמך שאת מסוגלת. 

כאמור, לא משנה עד כמה היא אמונתך ביכולותייך כרגע, היא יכולה להשתנות ולגדול! הגיעה הזמן לבחון מחדש את האמונות שלנו לגבי עצמנו. האם את מאמינה שאת מסוגלת להיות אמא רגועה, גם מול מצבים מורכבים? האם את מאמינה שאת יכולה לחיות בזוגיות טובה ואיכותית למרות שעברו עשרות שנים? האם את מאמינה שהקשר עם המתבגר המרדני יכול להיות חיובי? שאת מסוגלת לישון ברצף בלילות? להיות מאורגנת ומסודרת? להיות יותר טובה, אחרת?

 

שינוי האמונות הללו מייצרות שינויים בפעולות שלנו. והפעולות השונות מייצרות שינוי באדם שאנו. לכן הבסיס לכל שינוי, חיובי ושלילי כאחד, מתחיל באמונה עצמית. אישה הרוצה לקום בבוקר בשעה מוקדמת יותר ממה שהיא רגילה, עוד לפני כיוון השעון המעורר עליה לכוון מחדש את האמונה שלה בעצמה. האם היא מאמינה שהיא מסוגלת לקום מוקדם בשעה היעודה ולא בשניה האחרונה כהרגלה?

אחד האתגרים הגדולים בעולם האימון זה להחזיר את האמונה של האדם בעצמו. זה הבסיס. הנחת היסוד. זה הדלק לכל תהליך. לא סתם אימון, ואמונה נגזרים מאותו השורש. יש קשר הדוק בינהם. כל תהליך אימוני-מעשי לא יעבוד כיאות ללא עבודה על מערכת האמונות העצמית של האדם החפץ בשינוי. 

"אפייה זה לא בשבילי / אני לא מסתדרת עם הגיהוץ /אני אדם בלגניסט / אני לא יודעת לחנך" וכדומה. כל אלו אמונות של אדם על עצמו. על מה הוא תופס שהוא מסוגל או לא מסוגל. האמונות הללו לא הגיעו משום מקום. את חלקם שמענו בילדותנו מהמבוגרים המשמעותיים שהיו סביבנו, ואת חלקם "הרווחנו ביושר" שנקרא ניסיון החיים. אך מתי לאחרונה העמדנו את האמונות שכל כך מנהלות אותנו, במבחן המציאות?

התקופה בה הילדים קטנים מאופיינת בעייפות כרונית. לעייפות זו השפעה רבה על יכולת התפקוד של האמא המותשת בעבודות הבית. יכול להיות שבאותה תקופה, שיכולה לארוך למעלה מעשור(!), היא אכן לא הייתה מסוגלת לבצע פעולות מסויימות בשל התשישות היומיומית. אך האם זה אומר שהיא איננה יכולה יותר, לאחר שהילדים גדלו מעט? האם באמת אינך מסוגלת עוד לקרוא, ללמוד, לעסוק או לפתח תחביבים רק כי לא ביצעת אותם במשך שנים?

יש אימהות צעירות הלוקחות כמודל השוואתי את אותה אישה מנוסה רוויית שנים של ניסיון וחשות מולן חסרות יכולת. לא משנה אם זו האמא שלך, חמות, שכנה או חברה, האם את חשה שאת לא מסוגלת רק כי את לא כמוהה? רק כי הבית שלך עדיין הפוך ושלה מבריק ונוצץ? רק כי עדיין לא צברת את קליומטרז' הניסיון הנכון?!

לצערי אף אחד לא מלמד את מקצוע אימהות בבית הספר ואין לזה באמת הכשרה מיוחדת מלבד החיים עצמם. והדרך ללמוד בבית הספר של החיים עוברת  לרוב דרך הטעות, השגיאה והחיסרון. כל אלו הם המורים הכי טובים! לא הולך ומנסים משהו אחר, שוב לא הולך ומנסים משהו חדש, עד אשר מוצאים את הנוסחא המתאימה. חייבים לזכור את זה ולא להחליט לאחר מספר ניסיונות שזה "לא בשבילי". אלא ההיפך, להמשיך ולהאמין שיש בנו את המסוגלות העצמית להתמודד עם אתגרי החיים אלא ש"עדיין לא מצאתי את השיטה הנכונה עבורי".

בדיוק כמו שהוא עולם מאמין בנו בכל בוקר מחדש ומחזיר לנו את הנשמה היקרה, עלינו להתאמן באמונה בעצמנו, כל יום מחדש! להתבונן באמונות העצמיות שאספנו בתוכנו לאורך השנים, לבחון אותם מחדש, מה משרת אותנו? מה כדי לשנות ולהחליף? במה אני בוחרת להאמין, מחדש.

 

חני רחמין – קאוצ'ינג לאימהות ונערות 

052-6183831 

Hanirhamin@gmail.com 

להצטרפות לקבוצת הווטסאפ של "קול כבודה"

WhatsApp Icon

להצטרפות לניוזלטר של "קול כבודה"

Gmail Icon

עוד כתבות שעשויות לעניין אותך

שיחה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים אחרונים