נס שאת פה!

שיתוף ב email
שיתוף ב print

פורסם במגזין 'טעמים של אושר' מתכונים, תוכן, ופעילויות משפחתיות לערבי לביבות, המגזין הופק על ידי אתר קול כבודה ואושר עד, מחולק חינם ברשת אושר עד ברחבי הארץ להורדת המגזין לחצי כאן.

רוח ושמש חורפיות מתחרות ביניהן, מי תלווה אותנו לגנון? את זה בן השלוש יכריע. "אמא, מי זה?" הסתכלתי סביב, איש לא היה ברחוב לצידנו "מי, מתוקי, על מי אתה שואל?" אני מנסה להבין, הוא מביט בי משתומם "על הילד הזה! שהולך אתנו". עצרתי, מלבד בני לא ראיתי ילד נוסף . 'למי הוא מתכוון?' . "טוב מותק, בא נמשיך שלא נאחר". הוא נדהם עוד יותר "אבל אמא, תראי הוא הולך בקצב שלנו! מי זה? ולמה הוא נראה שונה ומוזר?". הוא התכופף וניסה לגעת בו. "אהה חמודי, זהו אתה בעצמך, הצל שלך. הוא נוצר כשיש קרן אור של שמש  מדויקת עלינו, אז רואים את הצל של דמותנו". עכשיו הילדון קבע, השמש נצחה ולוותה אותנו לגן, עד לרגע בו עננים כיסו אותה, היא נעלמה וגם הצל איננו.

בחיים, לא פעם אנחנו הולכות, ואפילו כשאנו ממהרות, יש לנו זמן לראות, למדוד ולעקוב אחרי הצל שלנו, והוא ארוך ורחב וגדול עלינו. לראות אותו בדמות הקשיים של היום יום, את הביקורת על הסביבה ועל עצמינו, כמה הכל גדול ולא מותאם למידותינו . ואם היינו יכולות 'לסדר' משהו,  או להסביר ש"זה באמת גדול עלי" ולבקש שישנו את התפריט, היינו מבקשות. אנו מנסות להדוף אותו בכל דרך, רק שיפסיק להופיע. אבל הוא עקשן, הוא בעצם חלק מאתנו מלווה אותנו.

האם שמנו לב שבכל מקום שיש צל, המקור שלו הוא אור גדול שמכוון באופן אישי אלינו? כזה המגיע בזווית מדויקת להפליא ומייצר את הצל. נכון, אפשר לראות את הצל שלו, ואפשר גם לתת את הדעת לכך שזוהי קרן אור מחממת ועוטפת.

כך זה רוב השנה, בחנוכה אנו הנשים מצוות, בלי חכמות והתחמקויות, להישיר מבט, להתבונן על אור הנרות. להרפות ולראות את האור שבחיינו. בזמן הזה, כולם יחכו לנו בסבלנות רבה. הכביסות, הכלים, וכל ההספקים שתתכננו, הכל נדחה בחצי שעה. הסיבה לכך היא, כיון שנס חנוכה נעשה על ידי אישה. בחנוכה נכרה עוצמתן של נשים יהודיות הובילה לנס הגדול בו גברה הרוח על הגשם.

כשחנה ראתה איך שבעת בניה מובלים להיהרג על קידוש ה', ועודדה אותם שלא להשתחוות לעבודה זרה, כוחות הנפש והאמונה שהיו לה הם בלתי נתפסים. אלו, נבעו מהיכולת לראות את האור שמאחוריה ולא את הצל הנורא. היא בחרה לראות את הדיוק המופלא של קרן האור, את העוצמה שניתנה במיוחד לה לעמוד בניסיון הקשה מנשוא. גם אם הצל – הנסיון, מתעתע בנו ונראה גדול מאיתנו, הוא נתפר בהתאם למידותינו ומתאים לכוחותינו.

גבורת הרוח של נשים צדקניות בימי היוונים מובאת בתיאור מרגש ב'ספר התודעה': "הנס הראשון של מרד עם ה' באויביו, נתן על ידי בנות ישראל, נשי הנחבאים והמסתתרים, בן כי יולד לאחת מהן, ותמל אותו לשמונה ימים ותעל על חומת ירושלים ובנה מהול בידה, ותפל בנה לארץ ותפול אחריו… לאמר לבעליהם ולכל אחיהם המסתתרים מפני המלחמה, אם אין אתם יוצאים להילחם באויביכם, לא יהיו לכם בנים ולא נשים וסופכם להיות כלים… לא בסתר נשמור את קדשינו אלא בפרהסיא לעיני הכל, ואם יש את נפשכם להצילנו – צאו ממערותיכם והילחמו באויב והשמידוהו, וה' עמכם!". כך גם התושייה ועוז רוחה של יהודית בתו של יוחנן כהן גדול, אשר גרמה למפלת היוונים. כל אלו, הוו בסיס למלחמת הקודש של המכבים, המעטים מול הרבים, חלשים בכוח אך חזקים ברוח.

נשים יש בהן יכולת מיוחדת, לזכור שכל צל נוצר מקרן אור, לבחור ברוח ולזכור את השמש  המיוחדת לכל אחת ואחת. ומובא בספר התודעה (מבוסס על מדרש רבה במדבר טו ח): "ישראל אומרים לפני הקדוש ברוך הוא: טוב לי נר קטן משלך מאלפי נרות של בריותיך. והקב"ה משיב להם: מניח אני כל פמליותיי ואיני משתמש אלא בשלך". כנראה שאין תחליף לאור הפנימי שלך, גם אם לפעמים מתגנבת הרגשה כזו. מצוות 'פרסום הנס' היא לרוב באמצעות דיבור , בפסח – על ידי הגדה, בפורים – קריאת המגילה. אולם, בחנוכה פרסום הנס הוא על ידי הדלקת הנר,  בשתיקה מלאת הוד. פשוט לשתוק, ולהתכנס לשיח פנימי מעצים עם עצמך על האור שבך.

סיכמנו? בכל יום משמונת ימי החנוכה יש לך חצי שעה של שקט.

אור ואת. הנרות המרצדים והשמן שמבעיר. שמן הוא אותיות 'נשמה', והפתילה אותיות 'תפילה', נצלי את השקט הזה תתפללי, תבקשי. יש לך 240 דקות כאלו  ב8 ימים.

בחנוכה הזה שימי לך למטרה לשבת בנחת לראות את האור, להתחבר למקור ולטוב לנשמה לתפילה, לחפש ולמצוא על מה להודות ולהלל .

נס שאת פה! כאישה יש לך זכות וחובה להדליק את הנר לך ולסביבתך. אני בטוחה שבקריאת המגזין תהני מהרבה רגעים כאלו. ותזכרי שהצל הוא תוצר של השמש שמכוונת אלייך, והרוח שלך? גם היא תנצח ותלווה אותך תמיד.

שלכן

ברכי

 

שלחי פוסט זה לחברה

שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב print
הדפסה

חדש באתר

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.