כיבוד הורים בתקופת השידוכים והחגים אתגר אפשרי? האמנם?/ צביה הנדלסמן

שיתוף ב email
שיתוף ב print

לעיתים קרובות אני עומדת נפעמת מול גדלות הנפש של נשים ובחורות שמגיעות אלי לייעוץ וליווי, אבל הפעם אודה ולא אבוש התרגשתי ונפעמתי יותר מכל פעם.

השבוע ספרה לי נועה (שם בדוי), מתאמנת נבונה וחכמה, בחורה מקסימה שנמצאת בתקופה הלא קלה של המתנה לשידוך, כשעוד שנה ועוד שנה עוברת והשידוך מתעכב, על סגולות שונות שאנשים טובי לב מציעים לה בשביל לקרב את זיווגה. החל מתרומות וכלה ברעיונות יצירתיים ומקוריים יותר.

(במאמר מוסגר: אינני מזלזלת חלילה בסגולות – ישראל עם סגולה, אבל קצת רגישות ומחשבה לא יזיקו)

הגדילה לעשות אחת מחברותיה שהציעה לה בשנה שעברה בערב פסח לומר את כל מגילת אסתר לאחר סיום ליל הסדר. (היות והנס של מגילת אסתר קרה בליל הסדר)

נועה, בחורה מיוחדת משכמה ומעלה, ענתה לחברתה ואמרה לה שהסגולה שהיא משתדלת כל שנה ומאד מאמינה שתעזור לה בע"ה, היא למרות עייפותה הרבה, מפשילה שרוולים ומסתערת על הכלים במטבח. ועושה לאמא הפתעה כשתקום בבקר למחרת ותמצא מטבח נוצץ ומבריק כמו שהיא אוהבת.

תגידו אתן, ולו רק בשביל בנות יקרות כמו נועה המשיח כבר יכול להגיע. יה"ר שיזכו למצוא את זיווגן האמיתי בקרוב ולבנות עוד חורבה מחורבות ירושלים.

תקופת ההמתנה לשידוך, ובפרט כשהיא משתלבת עם החגים הבעל"ט, מביאה בכנפיה אתגרים לא תמיד קלים בלשון המעטה עם מצוות כיבוד הורים. 

באופן טבעי, מגיע גיל בו מקומה של הבחורה הוא בביתה הפרטי שלה. ומצב זה של הרווקות המאוחרת והימצאות בבית ההורים עלול להביא לחיכוכים ואי הבנות לא נעימים. שמעכירים את האוירה ויוצרים תחושות קשות בנוסף להתמודדות של הרווקות משני הצדדים הן של הבת והן של ההורים. 

כתוב על כיבוד הורים שהיא מצוה חמורה שבחמורות ומשלמים עליה כבר בעוה"ז לטוב ולמוטב.

ומנסיונם של רבים וטובים נוכל לשמוע שראו בחוש מידה כנגד מידה. 

אז מה עושים? הרי כתוב גם ש"חייך קודמים". ישנה הרבה פעמים תחושה שההורים לא מבינים אותנו, לא יודעים להיות שם בשבילנו וכו'. אכן, הורים הם לא מלאכים, והיום כאמא אני מודעת ומודה שגם אנו לפעמים טועים, גם אם הבטחתי לעצמי שאני לילדים שלי לא יעשה כך וכך ובעיני רוחי דמיינתי את עצמי האמא הכי טובה שבעולם. 

אני משתדלת ככל יכולתי  ואולי גם על זה אמרו "כשתגדלי – תביני…"

חז"ל לימדונו שכיבוד הורים האמיתי מתחיל קודם כל במחשבה. 

כאשר בחורה או בחורה יוצאים מתוך קו מחשבה שההורים יקרים וחשובים ובאמת מאד אוהבים ורוצים לראות אותנו מאושרים, גם אם לא תמיד נמצאים באותו קו חשיבה ויש חילוקי דעות, ימצאו את הדרך לכבד ואת הגשר לצעוד עליו ברגישות ובבטחה. 

אחד הדברים המומלצים מאד לברר בשידוכים הוא איך הבחור/הבחורה מכבדים את הוריהם. בן זוג שמכבד את הוריו בד"כ יכבד גם את בן זוגו ויתן דוגמא אישית לילדיו. 

זכיתי ללוות בחורות יקרות מאד שהתנסו בניסיונות לא קלים במצוות כיבוד אב ואם. ובגדלות נפשן עמדו בנסיון הזה בכבוד, ונחלו כבר חלק משכרן בשידוכים טובים וילדים מתוקים מדבש. והקרן קיימת לעוה"ב.

אז אם גם את רוצה לעבור את החגים בשלום עם עצמך ועם הסובבים אותך ולצאת גדולה מהתקופה המאתגרת שלפנינו ואפילו להנות בה – את מוזמנת ליצור איתי קשר באהבה.

Bachayim26@gmail.com    

054-7659028     

שלחי פוסט זה לחברה

שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב print
הדפסה

חדש באתר

7 תגובות

 1. איזה כתבה מיוחדת
  נוגעת בנושא שכל כך צריך לדבר עליו ולתת הכוונה לבנות…
  גם הכתיבה קולחת כזאת שתכננתי רק לקרא את הכותרת
  ומצאתי את עצמי בסוף המאמר…
  את נותנת מקום ומענה לגיל ולשלב הכל כך מאתגר הזה
  איך אמרה לי אתמול חברה בת 24
  איך שורדים את זה?
  מה עושים לבנתיים?
  אני חושבת שאם היא הייתה קוראת את המאמר
  היא הייתה יודעת…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.