אנדו – מה? אנדומטריוזיס!

שיתוף ב email
שיתוף ב print

אם עוד לא שמעתן את השם, חשוב מאוד להכיר את המצב הרפואי הכרוני הזה, שפוגע בלא פחות מאחת מעשר נשים ונערות, אך מאובחן באיחור ממוצע של 11 שנים תמימות בישראל.
11 שנים יותר מדי בהן נשים מסתובבות בין רופא לרופאה עם כאבים בלתי מוסברים, מקבלות אבחנות שגויות וזלזול ובעיקר נמצאות לבד עם הכאב שלהן.

גם שרה (24), אמא ל-2 ממרכז הארץ, חוותה דברים דומים. "סבלתי במשך 10 שנים מבלי לדעת מה קורה לי, הרופאים גם כן לא ידעו ואף זלזלו וטענו שזה נורמלי שכואב ושאני מגזימה. אחרי 10 שנים של סבל נתקלתי בכתבה שבה מישהי מספרת על תסמינים זהים לשלי וכך אבחנתי את עצמי והלכתי לרופא מומחה למחלה הזאת כדי לטפל בה", היא מספרת.

כמו שרה, נשים רבות מתמודדות עם תסמינים קשים ופעמים רבות לא מקבלות תשובות מספקות מהמערכת הרפואית. התסמינים של שרה הם בין היתר "כאבים קשים במיוחד, התעלפויות בזמנים מסוימים, חולשה כללית, עייפות כרונית ועוד המון". תסמינים נפוצים אחרים של התופעה הם קשיי פוריות, בעיות עיכול, כאבים כרוניים שמחמירים בזמנים שונים בחודש ועוד. הדבר נגרם מהימצאות של תאים שבד"כ גדלים בתוך הרחם, אשר מסיבה לא ידועה גדלים מחוצה לו וגורמים להידבקויות, דלקות, גידולים שפירים, ציסטות שחלתיות ועוד. 

ניתן לתאר שההתמודדות עם כאבים כה קשים ושאר תסמינים מורכבים, יוצרים השלכות לא פשוטות על איכות החיים. סביבה תומכת ואמונה בבורא עולם הם שני דברים מרכזיים שעוזרים לשרה בהתמודדות היומיומית: "מה שעוזר לי בראש ובראשונה זו האמונה בבורא עולם, שמה שהוא עושה זה לטובתי, הידיעה שיש לי על מי להשען כשקשה לי. גם התמיכה מהחברות ומהאנשים שסביבי, שמקשיבים ועוזרים ומנסים להקל עד כמה שאפשר. הסביבה הקרובה אלי ברוך ה׳ תומכת ומכילה, גם בעבודה וגם בבית, הם ומנסים להקל עד כמה שאפשר. זה לא מובן מאליו כי יש בהחלט בנות שסובלות מיחס לא פשוט בגלל חוסר המודעות וההבנה מה הן עוברות. עוד דברים שעוזרים לי הם משככי כאבים, הרבה מנוחה ועשייה עבור נשים כמוני". 

שרה מתנדבת בעמותת אנדומטריוזיס ישראל והיא חברת צוות בפרוייקט העלאת המודעות בציבור החרדי. " עוד לפני שהתחלתי להיות פעילה בעמותה היא הצילה את חיי. יש לעמותה המון מידע וניסיון והסברה, והיא פועלת ללא לאות בשביל לעזור לבנות שסובלות וצריכות מענה. אני הצטרפתי לפעילות בעמותה בהתנדבות כדי להחזיר קצת מהכרת הטוב שיש לי אליה, וכדי לעזור לעוד בנות לא להגיע למצב שלי היום, כי אם היו מאבחנים אותי מוקדם יותר הייתי במצב הרבה יותר טוב! כיום אני אחרי ניתוח והתאוששות קשה בעקבות פגיעה בעצבים, וכל זה יכל להימנע ממני אם הייתי מאובחנת בזמן ומקבלת את הטיפול הניתוחי מבלי איחור של עשור." 

לשרה חשוב שאף אחת לא תישאר לבד עם הכאב. "קודם כל מי שחושדת שיש לה, מי שסובלת מכאבים, אני רוצה להגיד לך שאת לא לבד, את לא מדמיינת! אם את חושדת שיש לך את המחלה אל תגיעי למצב שיקח שנים לאבחן אותך אני ממליצה לך ממש ללכת להבדק אצל רופא מומחה לאנדומטריוזיס, ולעשות ביטוח רפואי לפני, זה חשוב".

באם את סובלת מכאבים קשים ושאר התסמינים המתוארים פה, את מוזמנת לפנות לעמותת אנדומטריוזיס ישראל במייל, בכתובת endoyachad@gmail.com

הכי חשוב זה לזכור להאמין לעצמך ולא לוותר עד שתקבלי שם לכאב שלך – שם שיוכל לאפשר לך קהילה תומכת, טיפול רפואי הולם וזכויות מצד המדינה.

שלחי פוסט זה לחברה

שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב print
הדפסה

תגובה אחת

  1. מידע חשוב מאד לסובלות וגם לסביבתן
    אבל אפשר לכתוב באופן ברור יותר זה לא עבירה וזה לא לא צנוע מחזור זו תופעה טבעית ובריאה ולא צריך להסתיר אותה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.