כל התוכן המעניין לאישה החרדית
יום שלישי
|
י״ז בתמוז ה׳תשפ״ד
|
23/07/2024

רשו"ת השידוך: אז כמה משלמים היום דמי שדכנות?

האם יש הבדל בין  דמי השדכנות שמשלמים אשכנזים לספרדים  וכן לגבי בחורים עובדים  וכן לגבי שידוך בין ספרדים לאשכנזים. שמעתי שיש שדכנים שלא יודעים להציע לספרדים כי מהם מקבלים "עציץ" ולכן מתקשרים בחורים ספרדים לשדכן ואומרים לו 'אנחנו בתשלום -כאשכנזים'.

אשמח לשמוע את דעתך…

 

תשובה: 

מעיקר הדין אין לשכר שדכנות תעריף מסוים,  זה משתנה בין מדינות וכדומה.

על סגירת זיווג שני משלמים כפול מרווקים. כלומר, אם רווקים מקובל לתת 4,000 ש"ח (ולא 1,000 דולר כבעבר, עקב השער הנמוך של הדולר), הרי שבזוו"ש נותנים 8,000 ש"ח.

אצל ע"מ אכן לא נוהגים לשלם כי השידוכים לשם שמים, אבל יש לא מעט שכן משלמים, לרוב במתנה יקרה או ב-2,000 ש"ח, ובשנים האחרונות, בפרט מי שלומד בישיבה אשכנזית משלם שכר שדכנים מלא, אבל הכי טוב זה לתאם את זה מראש שלא יהיו אי נעימויות בהמשך.

לגבי בחורים עובדים או שידוכי חצי חצי – לא שמעתי על מחיר גבוה יותר מהרגיל, אבל לפעמים בגלל שהשידוך לוקח יותר זמן או דורש יותר מקצועיות, השדכן יכול לבקש יותר. נניח 5,000 ש"ח. אבל גם כאן כדאי לסכם את זה מראש.

על פגישות והצעות לא נהוג לשלם, כמו שאין דמי רישום (אם כי בודדים כן עושים את זה). אבל יפה היה לתת לשדכן שעובד וטורח רבות בשבילך מתנה קטנה (בשווי 50 ש"ח) לחג או משלוח מנות יפה בפורים. בדיוק כמו שנותנים שי לחג.

עצה לשדכן: הכי חשוב הוא לא לחשוב על הכסף שיגיע אחר כך, ככה לא תתאכזב אם ההצעה לא תצא לפועל.

עצה למחפשי השידוך: זכרו שיש שדכן או שדכנית שחשבו עליכם ואתם לא יודעים כמה הם התאמצו, גם אם נראה לכם שהם לא עשו כלום. תמיד תזכרו להודות על ההצעות ולהוקיר את המאמצים. שי קטן שיותר מראה על תשומת לב והערכה תמיד יתקבלו בברכה ויתדלקו את המערכת הלאה, ואתם תהיו הראשונים שמרוויחים מזה.

בהצלחה

בברכת בשורות טובות בקרוב

פנחס גולדשטיין 

שדכנות. ייעוץ ומענה לשאלות בנושאי השידוכים. מחבר הספר 'רשו"ת השידוך' (בקרוב). גמ"ח תיווך שדכנים לקהל היעד לפי התמחות ופילוח. 

להצטרפות לקבוצת הווטסאפ של "קול כבודה"

WhatsApp Icon

להצטרפות לניוזלטר של "קול כבודה"

Gmail Icon

עוד כתבות שעשויות לעניין אותך

שיחה

3 תגובות

 1. כמה מקובל לתת לשדכן עבור זיווג ראשון למבוגרת- מעל גיל 30? ובאם זה שידוך שעבר חלק- כלומר התנהל כמו שידוך של בני 20 והשדכן לא התאמץ יותר. כמובן העניין לא סוכם מראש.
  תודה

 2. אכן תשובה נכונה
  שמעתי עצה נכונה שלבחורים ובחורות מבוגרים רצוי להציע לשדכן תוספת על התעריף שהוא לוקח כיון שזה יותר קשה ולסכם על כך מראש
  לעניות דעתי לקחת דמי רישום או תשלום על כל פגישה זה ממש לא בסדר ולציבור אסור להסכים עם זה!
  שנרשמים אצל שדכן יש לוודא מראש כמה הוא לוקח והמחיר כולל הכל האם יעלה על הדעת שמתווך דירה יקח כסף על כל דירה שהוא מראה???
  האחוזים היפים שהוא לוקח ממכירת הדירה כוללים בתוכם את כל השירות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים אחרונים