כל התוכן המעניין לאישה החרדית
יום שלישי
|
י׳ בתמוז ה׳תשפ״ד
|
16/07/2024

הילדה שלי לא אותה אחת, מה אני עושה? | רותי איזנטל

כשאמא דואגת שולחת את ילדתה להתקבל לעבודה אך מגלה כי בראיון העבודה היא מתכנסת בעצמה ומסתירה את כל הכשרונות והיופי הפנימי שלה - היא אובדת עצות | רותי איזנטל מאמנת רגשית במדור מיוחד עבורכן, להתיעץ ולשאול בכל תחומי הנפש, אימון אישי וחינוך ילדים | שיחות נפש - מדור חדש
| קרדיט: shutterstock

 

נעים מאוד!
קוראים לי רותי איזנטל ויש לי קליניקה לאימון רגשי בבני ברק

אני שמחה לחנוך את הטור החדש שנקרא "שיחות (על) נפש" בו אשתף בשאלות שונות שמגיעות אלי ובתשובות אותם אני מציעה.

בגלל שאני מאמינה שהכל מושגח – כנראה לא סתם הגעתן לקרוא את הכתבה הזו. בסיום כל תשובה אניח איזשהו מסר או משפט "לחשוב עליו בבית", משהו TO DO, כך שאפשר יהיה להפיק ערך מוסף מהקריאה גם אם האתגר הספציפי הזה לא פוגש אתכן.

מוזמנות תמיד לשלוח לי שאלות, תגובות, הערות, הארות או סתם מחמאות למייל מטה. בעז"ה אשתדל לענות ככל ויתאפשר.

בס"ד – מתחילים!

משתפת אותנו שושי מבית שמש:

קוראים לי שושי ואני אמא ל 8 אוצרות. בדיוק עכשיו הבכורה שלי סיימה את הסמינר והיא מחפשת עבודה. אני רואה אותה הולכת לראיונות וליבי נכמר. בדר"כ יש לה ביטחון עצמי והיא טיפוס מרוצה ושמח אך לפני כל ראיון היא מבוהלת וחוששת וזו לא אותה ילדה שאני מכירה. אני בטוחה שזה משפיע על היכולת שלה להביא את עצמה במיטבה בראיון עצמו. אשמח לדעת איך אני יכולה לעזור לה?

 

שלום לך אמא שושי יקרה ואהובה:

את שואלת שאלה כל כך טובה שבטח מעסיקה עוד הרבה אימהות בתקופה הזו של השנה – אז תודה שאת להן לפה.

ראשית, הרשי לי למחוא לך כפיים! את נמצאת בסיטואציה חדשה ולא מוכרת, את רואה את הבת שלך מתמודדת – ואת לא מתעצלת ופונה לקבל עזרה – איזו אלופה.

ראיונות עבודה זה דבר שהוא בדר"כ מלחיץ. המרואיין מרגיש שהוא נתון במבחן והוא צריך להרשים את הצד השני בזמן קצר. בנוסף לכך ברוב המקרים יש יותר ביקוש מהיצע ועל כל תפקיד יש יותר ממתמודדת אחת – מה שמגביר עוד יותר את תחושת המתח בכך שלא רק שצריך להרשים את המראיין – אלא צריך להרשים יותר מאחרים.

לנרמל… לנרמל… לנרמל…

חשוב לדעת שזה נורמאלי! נורמאלי כל כך להתרגש, לפחד, להתבלבל ולהרגיש שאני לא יודעת כלום ושאני הולכת אפילו לשכוח איך קוראים לי. את כאמא, יכולה לפני הראיון לשבת עם בתך ולנרמל את התחושות הללו, לתת להן מקום וביטוי,  להגיד לה במילים אמפתיות: זה כל כך נורמאלי שאת לחוצה, זה כל כך טבעי. אני יכולה לדמיין את החששות שלך ואת הפחד מתהליך הראיון עצמו או מזה שלא תתקבלי. חשוב שהבת שלך תבין שהיא לגיטימית, וכל אחת שהולכת לראיון מתרגשת. ההבנה הזו משחררת המון לחץ. דמייני סיר מים שרותח ומבעבע על האש. אם המכסה סגור – המים לא 'משתחררים' מהסיר והאדים מתפרצים בצורה לא מבוקרת.

את יכולה לשאול את הבת שלך – מה מפחיד אותה שיקרה? ממה היא הכי חוששת? סיפרה לי חברה שהבת שלה הלכה לראיון עבודה וכשהיא עשתה איתה את השיחה הזו הבת אמרה לה "אמא, אני לא מפחדת לא להתקבל, מה ששלי שלי – ומה שלא שלי לא בשבילי. הדבר שאני מפחדת ממנו זה שאת תצטערי" – זה משהו שהאמא לא יכלה לדמיין אם היא לא היתה שואלת. כששואלים – הרבה פעמים מקבלים אינפורמציה מפתיעה שקל להתמודד איתה. כי הרי די ברור שהאמא ערוכה לזה שאולי הבת לא תתקבל – והיא לא תתמוטט מזה – מה שבעיני הבחורה היה נראה כסוף העולם. האמא אף תוכל לשתף מניסיונה האישי על ראיונות שלה, על סירובים שאולי היו לה בדרך… על איך דברים מתגלים לטובה – ובסה"כ מסיטואציה מלחיצה קיבלנו קירוב לבבות ואולי על הדרך חיזוק באמונה 😊

 

הכנה והכרות מוקדמת

למח שלנו יש נטייה להיבהל מדברים חדשים ולא מוכרים ולכן סיטואציות חדשות מרגשות ומלחיצות אותו. בדר"כ אחרי שעושים את אותה פעולה פעם ופעמיים – המתח כבר יורד. גם במקרה הזה תוכלי לעשות עם הבת שלך סימולציות על ראיון עבודה: כשאת בתפקיד המראיינת והיא המרואיינת וממש לשאול שאלות שרלוונטיות למקצוע, לתכונות אופי ולחשוב על תשובות אופציונאליות לשאלות נפוצות ששואלים בראיונות – ממש לעשות ש.ב.
את ההכנה כדאי לעשות גם ברמה הטכנית: בדר"כ הראיונות הם במשרדים לא מוכרים, במקומות שעוד לא היינו בהם – ולכן, אם זה בקרבת מקום המגורים אז אולי ללכת לשם יום או יומיים קודם להכיר, להתרשם, אם זה במקום מרוחק אז לבדוק בזמן רגוע ושליו – ולא 5 דקות לפני שיוצאים מהבית – איך מגיעים למקום הראיון, להדפיס את מפרט האוטובוסים שנדרשים בשביל להגיע אליו, לצאת מספיק זמן קודם ושישאר גם זמן לבלתמ"ים – ככל ותצליחו לעשות יותר הכנות מוקדמות – המח ישתכנע שהוא מכיר את הסיטואציה ובאופן טבעי החרדה והלחץ יפחתו.

כאן ועכשיו

זהו כלי נהדר שאני מאוד אוהבת ושעוזר ברוב ככל הסיטואציות ובטח כאן. כבר אמרו חכמינו "העבר אין, והעתיד עדיין, והווה כהרף עין – דאגה מנין". אם נחשוב לעומק על שורשי החרדה בראיון עבודה זה הרבה בדאגה על העתיד: מה יגידו עלי, מה יקרה אם לא אתקבל, האם אי פעם תהיה לי עבודה? כל המחשבות המלחיצות הללו הן מחשבות שהן דאגה על העתיד, על בסיס מידע מהעבר (אמונות שאנו מחזיקים כמו "קשה למצוא עבודה לבחורה בלי ניסיון", "על כל משרה יש הרבה קופצות – ומי אמר שיש לי ערך משמעותי נוסף להציע") כל אלו הן אמונות מהעבר שגורמות לנו לדאוג בהווה. אבל אם נאמץ את שיטת ה"כאן והעכשיו" שאומרת "בכל רגע נתון אני חושבת רק על הרגע הזה" אני עכשיו מתארגנת לראיון ומכניסה לי רב קו לתיק ובקבוק מים – אז מהרגע הזה אין לי מה לדאוג. אפשר ממש להגיד לדאגה בראש או בקול "תודה דאגה שבאת, אבל עכשיו אני מכניסה רב קו לתיק ומארגנת לי מים, עכשיו אני יוצאת מהבית לאוטובוס עכשיו אני נהנית מהדרך ומהנוף, עכשיו אני מצלצלת בשביל לרדת בתחנה וכן הלאה" המח יכול בכל זמן נתון לחשוב רק מחשבה אחת. אם אני חושבת על זה שאני מארגנת תיק אז 'לא נשאר' במח מקום לדאגה וכשלא מזינים את החרדה במחשבות אימה – החרדה בעז"ה פוחתת.

בשביל להתמודד באופן פיזי עם החרדה אפשר לשתות מים בלגימות קטנות, אפשר לעשות נשימות למקומות דחוסים בגוף, אפשר לעצום עיניים ולנסות לדמיין שאנו באיזה מקום קסום ורגוע, אפשר להקשיב למדיטציה – כל דבר שיגרום למוח להוריד את סיבובי המנוע של המחשבות המלחיצות לטובת כאלו שלא עוסקות בפחד.

הטור שלנו מתקרב לסיומו וע"כ אני אכתוב בקצרה ע"כ שלימוד בספר "אמונה וביטחון" עוזר להרגיע את הבהלה – שכן הוא מעמיק לנו את ההבנה והידיעה – שמה ששלנו מגיע אלינו ע"י אבא הטוב שבשמים. וכמובן כמובן – תפילות שרק את יכולה להתפלל – תפילות של אמא שתמיד מרגיש לי שיש להן מקום מיוחד בשמים.

וממש רגע לפני סיום, אני רוצה להפנות את הזרקור גם אליך: מה זה עושה לך הסיטואציה הזו? איפה זה פוגש אותך? יש משהו שמבהיל אותך? נסי לחשוב גם על זה – מניחה שכשלך יהיה קל יותר – זה ישפיע גם על הבת שלך

מאחלת לכן הרבה הצלחה ומציאת עבודה טובה ומשמחת בעז"ה.

משהו לנסות בבית
 לחיות ב'כאן ועכשיו' זאת המתנה הכי טובה שאת יכולה לתת לעצמך. מפחית חרדות, דאגות ומעלה את רמת השמחה והאושר.

 

בהצלחה!

רותי איזנטל, מאמנת רגשית הוליסטית, RUT47771@gmail.com

להצטרפות לקבוצת הווטסאפ של "קול כבודה"

WhatsApp Icon

להצטרפות לניוזלטר של "קול כבודה"

Gmail Icon

עוד כתבות שעשויות לעניין אותך

שיחה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים אחרונים