לא לשכוח את עצמנו בעבודה…

שיתוף ב email
שיתוף ב print

סביר להניח, שרוב הגולשות הקוראות את המאמר הזה- עובדות. חלקן עובדות מחוץ לבית, וחלקן מנהלות עסק מהבית. כל אחת עוסקת בתחום שונה, ייחודי לה. אבל, יש כלל אחד חשוב- שכדאי שכל הנשים העובדות תיישמנה: לא לשכוח את עצמנו בעבודה!
אין ספק- עצם העבודה תורמת לאישה. העבודה נותנת לאישה סיפוק מסוים, ודרך לבטא את כישוריה ולתרום לחברה- בנוסף לפרנסה שמביאה למשפחתה. פעמים רבות, העבודה מאפשרת לבעל ללמוד תורה, ובכך לנהל בית של חיי תורה.
אבל- האם אנו לא שוכחות את עצמנו לפעמים בעבודה?
כיצד אנו יכולות לשכוח את עצמנו בעבודה? במאמר זה, נתייחס ל3 היבטים:
1. אנו נשארות עד שעה מאוחרת בעבודה.
2. אנו מוטרדות גם בבית מעסקי העבודה.
3. אנו עונות כל הזמן לטלפונים בענייני עבודה.
4. האם יש קשרים חברתיים ביום יום- חוץ מהחברות בעבודה?
במאמר, נסביר מדוע 3 מצבים אלו לא טובים, וכיצד אנו יכולות ליצור מציאות אחרת.
לא כדאי להישאר עד שעה מאוחרת בעבודה:
לכאורה, ניתן לטעון- הרי מדובר בשעות נוספות, בעוד כסף, בעוד הכנסה. אבל, עלינו לחשוב היטב: האם לשעות הנוספות שהאם מחוץ לבית לא יהיה נזק? האם במבט קדימה- משתלמת ההכנסה הזו, כאשר האמא חוזרת מאוחר הביתה? בבתים רבים, יכולה האמא לחזור בשעות כמו שש או שמונה בערב. ואז: כמה רואים הילדים את אמם? ומה מהות הקשר בין האם לילדים?
חשוב להבין: קשר בריא בן אם לילדים, הוא קשר בו יש אינטרקציה. ארוחה אחת או שתיים לפחות משותפות מדי יום. האמא מתעניינת איך עבר היום על ילדיה. ובמיוחד אם הילדים קטנים. בילוי משותף חשוב מאוד- הוא בילוי של אם וילדיה בגינה הציבורית, ובהפעלות שונות- על טהרת הקודש כמובן.
אולי הגיע הזמן לוותר על שעות נוספות:
לכן, הגיע הזמן לחזור לימים בהם ב4 חוזרים הביתה. כך, אפשר עדיין לבלות זמן איכות עם הילדים שחוזרים הביתה באותה שעה מהמסגרות החינוכיות. איך לא נשארים שעות נוספות? סוף מעשה במחשבה תחילה. חשוב מאוד- מלכתחילה, לא להרגיל את המעסיק לכך שאת נשארת שעות נוספות. אם יש חשש שהבוס לא יעריך אותך בגלל זה- מה עדיף: המשפחה או הבוס? עדיף שילדייך יעריכו ויזכרו. ובכלל, ישנו סיכוי גדול שאם מסבירים למעסיק שאת רוצה להיות ב4 בבית כמו ההתחייבות הראשונית בגלל שאת רוצה זמן איכות עם הילדים- המעסיק יתחשב.
ומה עם מקומות שלא מתחשבים או מעריכים את הרצון לוותר על שעות נוספות? לעולם אל תעזבי מקום עבודה כאשר אין לך מקום אחר. אבל, כדאי לנסות לאתר מקום עבודה עם שכר טוב, שמתחשב, ותוכלי להגיע ב4 ולהיות עם משפחתך.
ומה עם הכסף על השעות הנוספות?
עליך להבין, יש דברים שקשה להחזיר. השנים עוברות. מחקרים מראים, שכאשר ילדים ונערים גדלו בסביבה שלא הייתה זמינה אליהם מספיק, אזי חלק מהנערים התרחקו. כדאי לכם לחשוב ביחד כיצד להשלים את הכסף: מכירות, שיעורים פרטיים, ועוד.
הכלל הבא- להפריד בין הבית לעבודה:
לפעמים, את עובדת חרוצה כל כך, שגם כאשר את בבית- הראש שקוע כל הזמן בענייני העבודה. אין זה בריא לבריאות. הגיע הזמן לעשות נתק חשיבתי: בעבודה את בעבודה- והשקיעי היטב בעבודתך. בבית- את בבית. תתרכזי במטלות הבית, בילדים, ובצרכיהם. נתק מחשבתי זנ, יביא לך שלוות נפש פנימית. כלל זה, חשוב מאוד לנשות עסקים המנהלות את העסק מביתן.
לא חייבים לענות לטלפונים מהעבודה בבית:
בעיה נוספת, המפריעה ליצור נתק בבית מהעבודה ולהתרכז בילדים, היא הטלפונים הבלתי פוסקים. הפתרון הטוב ביותר לכך- להבהיר שטלפונים בענייני עבודה הם רק בשעות העבודה. כלל זה, מקובל במקומות עבודה רבים. אבל, אם את לא מצליחה ליצור מצב זה, עלייך להשתדל שטלפונים בענייני עבודה יהיו רק אחרי 7-8 בערב. בזמן הזה, תהיי עם הילדים. תשקיעי בהם את כל הזמן והריכוז.
האם הקשרים החברתיים שלך הם בעיקר עם הצוות בעבודה?
נשים רבות בעידן המודרני, יצרו לעצמן בועה מסוימת. רוב הקשרים החברתיים שיצרו לעצמן, הם בעיקר עם הצוות בעבודה. מה שקרוי "קולגות". לפעמים, החברות העיקריות הם "הקולגות". כיצד נוצרת מציאות זו? כאשר שקועים רוב היום בעבודה, ובערב נשארים עייפים בבית. ולכן:
1. אל תשכחי מדי פעם לשוחח עם החברות האחרות שלך.
2. תצרי קשרים חברתיים דרך ישיבה בגינה הציבורית עם הילדים, יציאה עם הילדים לפעילות של המנהלים הקהילתיים החרדים. בפעילות זו תכירי נשים חדשות.
3. מומלץ לך ללכת מדי פעם לשיעורי תורה והרצאות. בתחילה, ייתכן שתחושי עייפות רבה מאוד. בהמשך, המוח ששטוף בעבודה, מתרגל גם לשיעורי תורה.
4. כדאי ללכת מדי פעם להפרשות חלה או ערבי נשים.
5. ללכת לשיעור התעמלות, או שיעור ריקוד שאין בו בעיה הלכתית.
6. להקפיד ללכת לאספות הורים, וערבי הורים בגנים ובבתי הספר, וכמובן לערבי אמהות ובנות. בערבים אלו, יוצרים קשרים עם אמהות נוספות.
7. נסו להשתייך לקהילה. המעגלים החברתיים משתנים כאשר אתם קשורים לקהילה.
כאשר יהיו לך מעגלים חברתיים נוספים, את תחושי אחרת. רעננה יותר, ושלווה יותר, ואף מאושרת יותר.
ולסיכום- אין אנו נגד עבודה מחוץ לבית. מומלץ מראש לחפש עבודה בלי שעות נוספות, ושכר טוב, המאפשר ויתור על שעות נוספות. מטרת המאמר, היא ליצור חיזוק קשר בין הורים לילדים על ידי הגדלת שהות האם עם ילדיה בשעות אחר הצהריים בבית.
בברכת הצלחה
נעמה נייגר

שלחי פוסט זה לחברה

שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב print
הדפסה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.