שו"ת שידוכים: מיהו שדכן מקצועי ואמין? מה אסור להסתיר מהשדכן?

שיתוף ב email
שיתוף ב print

שאלה 1. יש האומרים ששדכן מתעסק בשידוכים בעיקר לפרנסה. אך אני עדיין מאמינה שיש שדכנים שעושים עבודתם נאמנה מכל הלב והמקצועיות כדי להצליח. כיצד נדע מיהו שדכן מקצועי ואמין?

ת. נאמר 'פוק חזי מאי עמיה דבר' (- צא וראה מה אומרים המון העם), שדכן ששמו הולך לפניו והוא עובר מפה לאוזן – מהווה 'טוב שם טוב משמן טוב', הינה המלצה בפני עצמה. ב. במידה ויצא לכם לפגוש בשדכן/נית שנהניתם לעבוד עימ/ה, הגם שלא הביאו את השידוך שהציעו לידי גמר והעניין הסתיים בלא כלום, אך מבחינתכם חשתם שהוא עשה את המקסימום, היתה כימייה ביניכם והייתם מעוניינים לשמוע ממנו הצעות, או לשלוח דרכו הצעות שהוא יציע אתכם לצד השני – זוהי הוכחה ברורה לשדכן אמין ומקצועי.

אציין שאין 'בית ספר לשדכנים' (לפחות לעת עתה) ובו העברת רזי המקצוע, מה שאומר שצריכים רק לב, אוזן קשבת ורצון לסייע. השאר – בידי שמיים, ההצלחות וגם האכזבות.

שאלה 2. באיזה גיל טוב להתחיל לשמוע שידוכים?

ת: אענה באופן כללי: שר התורה הגר"ח קנייבסקי שליט"א מעודד לשמוע שידוכים בגיל צעיר, וכך גם משיב לשואלים אותו.

שאלה 3. מהם הצדדים החיובי והשלילי בגיל מבוגר?

ת. תחילה עלינו להבהיר ולהסכים על 'גיל מבוגר לכל הדיעות'. ואני סבור שלא נמצא הרבה באותה הדיעה. כך שההגדרה 'גיל מבוגר' תישאר חתומה מעט. יש שיראו את גיל 22 כמעוכבי שידוכים ויש שגם בגיל 26 עדיין יחפשו את שלהם בלי יותר מידי להתפשר.

במענה לשאלתכם: הצד חיובי בגיל מבוגר הוא יציבות יחסית וקביעות בעבודה, משכורת שעולה ווותק שמצטבר. בזמן החולף ניתן גם להשתלם בתחומי העבודה ולצבור נקודות זכות נוספות. בענייני השידוכים – לרוב המבוגרים יותר, הם פחות פזיזים, לוקח להם זמן עד שהם מחליטים ועונים תשובות, ויש מהם שזה נובע מאופי שקול.

השלילי: הפחד מנישואין, בבחינת 'יוסיף דעת – יוסיף מכאוב'

מרבית החברים כבר נישאו והם מספרים על מה שקורה בביתם (צעד לא חכם בשל עצמו), והרווק שומע בטעות כמה מלחיצים החיים, עד כמה לא מכירים את בן/בת הזוג לפני החתונה,ואיזה כיף לך שאין לך שום מחוייביות למרות שכך זה אכן נראה, וממילא נכנסים לו ריאקציות ופחדים בתת מודע, כמו דברים שהוא שם ליבו בפגישות, אליהם לא ישים לב רווק צעיר, בעוד שנשוי יידע לומר: ככה זה טבע הגבר/האישה ואין ממה לחשוש, הרווק ייקח רוורס בטעות. (במאמר מוסגר אדגיש כאן שבהלחט ישנם שאלות המצריכות בירור והתייעצות וחלילה לזלזל בהתלבטויות כבדות משקל. במידה כזו, יש לשטוח את הספקות בפני רב או איש מבוגר המכיר את הנעשה בעולם השידוכים)

הקביעות עושה את שלה. הזמן חולף והרגלים הופכים לטבע. ככל שהאדם מתבגר, כן קשה לו לערוך שינוי באורחות חייו. לא מעט רווקים/קות אומרים :בשביל ההצעה הזו לעזוב את הישיבה/מקום העבודה/? נחכה הלאה. ובטעות יסודם. מילת המפתח בחיי הנישואין ועל אחת כמה וכמה בשידוכים היא – התגמשות.

שאלה 4. מהם הצדדים החיובי והשלילי בגיל מוקדם?

ת: לאור האמור לעיל, ישנם מעלות רבות בגיל נישואין מוקדם. אמרו חז"ל במסכת אבות "בן שמונה עשרה לחופה" ואין ספק שחז"ל יודעים את אשר לפניהם. בגיל צעיר הדם צעיר, הראייה אופטימית יותר, הסחף החברתי ש'כולם בשידוכים וכולם נפגשים' עושה את שלו ומידי יום ביומו מתארסים חברים נוספים ויש ציפייה בלב כל אחד להיות הבא/ה בתור. לעומת זאת בגיל מבוגר, הדברים איטיים יותר וחבל.

יש הרואים בגיל צעיר חוסר בשלות רגשית ואולי גם ילדותיות משהו להכניס 'ילדים' לשוק השידוכים בכלל ולחיי הנישואין בפרט. לרוב אני עונה במשפט אחד: 'עד החתונה זה יעבור'. מה שלא עשו הצעירים עד עתה, בדרך כלל לא יעשו בשנה שנתיים הבאות. במידה והם הגיעו לזמן בו מתחילים חבריהם להינשא וההצעות מתחילות להגיע, אות הוא כי הגיע הזמן. לא אנחנו קובעים את התאריך, כי אם הריבונו של עולם.

יש לזכור כי במידה ואכן הההצעה הזו היא השידוך הנכון- הרי שכך הדבר אכן יהיה, במידה ולא – לא ייצא הדבר אל הפועל. לכל היותר יתאכזב הצעיר חסר הניסיון, יפנים שהחיים אינם גן עדן וישנם אכזבות בחיים יתבגר ממליא, רק שלשם כך, יש להוציאו לשידוכים.

בזכרוני עולה כעת משפחה יקרה בה כל הילדים נישאו עם ההצעה הראשונה שלהם בגיל צעיר ובקלות, כעת יש להם בן בשידוכים שהכל היו בטוחים שגם הוא ייתארס עם הראשונה שלו, אבל ה' רצה אחרת, בינתיים הוא מחפש את שלו ו'הרס' את הסטיגמה של המשפחה בהיותו הרווק ה'מבוגר'. בגיל ה'מופלג' – 22 הוא התארס.

שאלה 5. עם אילו נתונים חשוב לבוא לשדכן?

ת: כמעט והייתי שואל: עם אילו נתונים לא צריכים להגיע אל השדכן…

בעקרון המדובר הוא בכל מה שהייתם אתם רוצים לדעת על הצד השני (בנורמות המקובלות, כמובן), הפרטים אותם אני מעביר בין המשודכים שלי בשלב הראשוני הם: שמות פרטיים ומשפחה, כתובת מדוייקת. מקום הלימודים בעבר ובהווה. מקום העבודה – לבחורה עובדת. שמות ההורים ועיסוקם, שם נעורי האם, למי נשואים האחים והאחיות והיכן לומדים הילדים שמתחת למדוברים, טלפונים לבירורים על המשפחה, במקום הלימודים, חברי החדר – לבחור. חברות לכיתה /לעבודה – לבחורה. וכמובן – הסגנון ואופי המדוברים, מה הם מחפשים, מהם שאיפותיהם. מהו מיזגם, וכמה פרטים אודות המראה החיצוני.

שאלה 6. מה אסור להעלים מהשדכן לצורך הענין?

ת: בקצרה – מה שאתם לא רוצים שיסתירו מכם…

בהרחבת הדברים אומר שהשאלה אינה פשוטה כלל ועיקר והיא מקפלת בחובה מעקשים רבים. אינה דומה אלרגיה לרגישות יתר, מחלה תורשתית לכזו שאינה, עבר שאינו מזהיר וכדומה. לאור המקרים שהתגלגלו לפתחי והייתי מעורב בהם אישית או כמשקיף מן הצד אומר בקצרה: כל מקרה לגופו ויש לשאול שאלת רב בכל מקרה מחדש ולנהוג רק על פי הפסק שניתן, בין אם אוהבים את התשובה ובין אם לאו. למרימים גבה ולתמהים שישאלו ולא יבינו אתכם ואולי גם יכעסו, תמיד ניתן לומר ברורות: כך פסק לנו הרב וכיהודים אנו אמונים על "ועשית ככל אשר יורוך' ו'כל הנוטל עיצה מן הזקנים אינו נכשל'. מי שהולך לאורה של ההלכה יכול להרגיש נקי ושלם עם עצמו ולהיות בטוח שהוא עושה את הדבר הנכון במקום הנכון.

יש לך שאלה שאין לך את מי לשאול?
מדור חדש מרתק ויעיל במיוחד עבורכן בנות השידוכים. מטעם רשו"ת השידוך גמ"ח המתווך בין הקהל לשדכנים שלו על פי פילוח מותאם.  ניתן לפנות למייל זה בכדי שפרטיכם יועבר לשדכן/נית: shadchanimbsd1@gmail.com.
כאן בע"ה תקבלנה מענה לשאלותיכן ככל שיתאפשר על ידי שדכן מקצועי וותיק. שאלות ניתן לשלוח למייל: shadchanimbsd1@gmail.com
התשובות תתפרסמנה ב"מדברים שידוכים". 
כי יש מי שדואג לכן,
בברכה ההנהלה

שלחי פוסט זה לחברה

שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב print
הדפסה

תגובה אחת

  1. אני התחתנתי מוקדם. ב"ה אני מאושרת אבל לא לכולם זה מתאים. לבת שלי לא נתתי לשמוע לפני גיל 20
    כל מקרה לגופו של עניין.
    ההורים מכירים הכי טוב את הילדים שלהם וצריכים לנהוג בחכמה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.