כל התוכן המעניין לאישה החרדית
יום שלישי
|
י״ז בתמוז ה׳תשפ״ד
|
23/07/2024

מעכשיו אנחנו מתחילות עם מודעות, שלא יהיה מאוחר מדיי | אסתי ברגר

"כשגיליתי שאני חולה ישר החלטתי שאני לא מסתירה. לא פשעתי ולא גנבתי את המחלה במכולת. זו המחלה ואיתה אני צריכה להתמודד. בחרתי לספר לבנות שלי ולחברות שלי שחליתי" | אסתי ברגר שחלתה במחלת סרטן נשים מספרת על הגילוי ועל הטיפול ובעיקר את המסר שלה לנשים חרדיות ולנשים בכלל
| קרדיט: shutterstock

 

בחברה החרדית עדיין לא פשוט לדבר על התמודדות של נשים עם סרטן באיברי הגוף הנשיים, וחמור מכך, ישנו קושי רב בהעלאת מודעות בקרב נשים חרדיות לחשיבות של אבחון מוקדם, שידוע כמציל חיים. זה מתחיל בכך שלא קוראים למחלת הסרטן בשמה, אלא קוראים לה בשם המחלה הידועה. וכך, למרות העובדה שיש נשים חרדיות רבות שהתמודדו, מתמודדות או מכירות מישהי שהתמודדה עם המחלה ההסתרה עדיין כל כך גדולה. כולנו מבינים שמדובר במחלה באיברי הגוף שחשוב וחובה לבדוק ולטפל בה, אבל הקושי לדבר עליה עלול לפגוע באפשרות של האישה לגלות את המחלה בזמן ולהינצל. מי היה מאמין, שבגלל המילים שאנחנו לא מבטאים על שפתינו, נשים עלולות לגלות שחלו בשלב מאוחר מידי.

בספר איוב מופיע הפסוק "כי פחד פחדתי ויאתיני ואשר יגורתי יבוא לי", שאומר כי המחשבה על משהו רע עלולה בעצמה להביא רע. וכך גם לגבי הבריאות שלנו. אם לא נחשוב על רע ואם לא ניבדק לא יקרה לנו דבר ולא נחלה. גם אני דחיתי את הבדיקה שלי בשמונה חודשים ארוכים, כי חשבתי לעצמי שאולי הכל יעלם. היו לי הרבה שנים בעיות הורמונליות וכבר היו לי גושים שבאו והלכו והכל היה בסדר. רק שהפעם הם לא נעלמו ובשלב מסוים כבר לא יכולתי להתכחש למציאות והלכתי להיבדק. ואיך אומרים? הגעתי בדקה התשעים. לאחר מספר בדיקות נאמר לי שהמחלה שלי נמצאת בשלב שלוש ושעלי לעבור גם טיפולי כימותרפיה, גם ניתוח וגם הקרנות. מה שנקרא, זכיתי בכל החבילה. בחסדי שמים ממש, עוד הצלחתי להגיע ברגע האחרון, וסיכויי ההחלמה היו לטובתי. עוד קצת המתנה ואולי היה מאוחר מידי. נושא נוסף שמונע מנשים לדבר על סרטן נשים וללכת להיבדק הוא כל נושא השידוכים. למרות שרוב הנשים שמאובחנות עם סרטן שד לא חלו בעקבות גנטיקה, פעמים רבות יש חשש שהמחלה היא גנטית ושהיא עוברת בתורשה מאם לבת, דבר העלול לפגוע במציאת שידוך.

כשגיליתי שאני חולה ישר החלטתי שאני לא מסתירה. לא פשעתי ולא גנבתי את המחלה במכולת. זו המחלה ואיתה אני צריכה להתמודד. בחרתי לספר לבנות שלי ולחברות שלי שחליתי והסברתי להן על התהליכים הרפואיים שאצטרך לעבור והכל היה מונח על השולחן. לא שווה לבזבז אנרגיה על הסתרה, והרגשתי שכאישה חרדית אני יכולה להוות דוגמא וסמל לבנות במשפחה ולנשים אחרות, שיראו שאני מקפידה לדאוג לעצמי ולשמור על הבריאות שלה. למעשה, מאז שחליתי ועד לרגע ההחלמה אני מדברת עם נשים שאני מכירה ואומרת להן ללכת להיבדק. אני מסבירה להן שכל אישה שמרגישה שמשהו לא תקין צריכה ללכת מידית ולבדוק ולא לחשוב שהכל יהיה בסדר. יותר מכך, ישנו ציווי בהלכה של "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם" שמלמד אותנו שהאדם חייב לשמור על החיים שלו ועל הגוף שלו. כמו שאסור לחצות באור אדום מחשש לפגיעה מכלי רכב, כך חשוב ללכת ולבצע בדיקות לגילוי מוקדם, שעשויות להציל חיים.

 

אחת הבעיות שבגללן נשים חרדיות לא הולכות להיבדק נעוצה בכך שאין מספיק כלים במגזר החרדי שבאמצעותם יהיה אפשר להנגיש את הנושא. יצא לי לדבר עם לא מעט נשים חרדיות שסיפרו לי שהן לא יודעות בכלל שיש בדיקת ממוגרפיה. וזה מדהים במיוחד לאור העובדה שמדובר בבדיקה שמדברים עליה כמעט בכל מקום. כדי לצמצם את פערי הידע ולהגיע לנשים חרדיות יש צורך בבניה של מערך הסברה שונה. למשל, לייצר קשר עם רבנים ולבקש מהם לעודד את הנשים ללכת ולהיבדק, או לקיים הרצאות מיוחדות לנשים חרדיות ולסייע להן להבין וללמוד על מחלות של נשים וכיצד צריך לטפל בהן. בנוסף, בשל העובדה שהחברה החרדית מקדשת צניעות חשוב לדאוג לכך שיהיו יותר נשים שמבצעות את הבדיקות ולא גברים. אני מאמינה שהרבה נשים לא מרגישות נוח בלי קשר לצניעות להיבדק אצל גברים ומעדיפות רופאה אישה, ועל אחת כמה וכמה כשאנחנו מדברים על נשים חרדיות.

 

עוד לפני שחליתי הכרתי את עמותת 'אחת מתשע', שעושה פעילות הסברה בחודש המודעות למחלה. כך שברגע שאובחנתי החלטתי לפנות לעמותת ולהיעזר בשירותים הנפלאים שלה, והצטרפתי לקבוצה טיפולית שבה קיבלתי גם מידע חיוני על המחלה ועל הדרך להתמודד איתה, אבל בעיקר הרבה כוחות. במסגרת הקבוצה פגשתי נשים נוספות שמתמודדות עם המחלה, והידיעה שאני לא לבד הקלה עלי מאוד. היום אני שנה אחרי המחלה ומתכננת להתחיל להתנדב בעמותה מאחר וחשוב לי מאוד להפיץ את המסר לנשים חרדיות. שידברו על החשיבות של גילוי מוקדם בכל מקום אפשרי – בשיעורי תורה, בהפרשות חלה ובכל מיני אירועים של נשים

 

 

להצטרפות לקבוצת הווטסאפ של "קול כבודה"

WhatsApp Icon

להצטרפות לניוזלטר של "קול כבודה"

Gmail Icon

עוד כתבות שעשויות לעניין אותך

שיחה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים אחרונים