טיפים יעילים להכנות לחג / יעל זלץ

שיתוף ב email
שיתוף ב print

הטור פורסם במגזין שבועות תש"פ להורדת המגזין לחצי כאן

אינני שפית ולא קונדיטורית, ועוגות גבינה, שהן סוג של שיא היכולת באפייה, בודאי קשה לי מאד, ובכל זאת גם אני אתאמץ לאפות עוגת גבינה לחג השבועות. החלטתי שאין הנחות.

המעורבות שלנו דרך עוגת הגבינה מתוקה ואלגנטית בשבועות היא כמו המעורבות שלנו בפסח דרך הניקיון. בחגים אנחנו מרגישות את החג דרך האוכל. גם בשבת התהליך די דומה – ההכנות, הבישולים, הקניות והאופן שבו אנחנו מתנהלות ביום עצמו שונה מיומחול ונותן הרגשה אופיינית ליום טוב.

הכנות לחג

ההכנות לחג, ולא רק החג עצמו, "עושים את זה" מעניקים את התחושה החגיגית. הכנות לפני החגים ולפני שבת משדרים לכל בני הבית שמשהו טוב מגיע, שמשהו קדוש  מתקרב, שיש משמעות עמוקה ליום שבא והוא לא כמו כל יום רגיל. לפני חג השבועות סופרים שבעה שבועות של תכונה וכוונה. חג השבועות יותר מכל ממחיש לנו את החשיבות העצומה והערך שיש לכך שאנו נערכים לקראת יום גדול.

אז לכל מי שמרגישה ש”חבל על הטרחה ממילא בחנות העוגות יפות יותר”, וחבל על המאמצים כי “אני לא יודעת לאפות” – אל תמעיטי בערך ההכנות שלך: חלק מלהיות אמא וחלק מהיותך עיקר הבית הוא הכנסת הכוונה, המשמעות והתוכן לפעולות פיזיות שעוטפות את החיים היהודיים שלנו  ההכנות עושות את היום.

טיפים – איך מתכוננים?

 ברגע האחרון:

לעשות דברים ברגע האחרון. [טוב, לא ממש בשניה האחרונה, אבל] להשאיר הכנות לזמן של ההכנות. המתוכננות מראש עלולות למצוא את עצמן בערב חג שקט מידי. בלי אווירה של ערב חג. שקט, מטבח נקי, עוגה במקרר, עוגה בתנור, סירים במקפיא, קופסאות סגורות בואקום. איפה הריחות? איפה הטעמים? איך נדע שערב שבועות עכשיו בלי ריח של סוכר ורום בגבינה על השיש? כל מה שהכנת קודם – תבורכי, אבל השאירי כמה דברים לאחרי הצהרים של ערב החג עצמו כדי שתיהנו מתחושה חזקה של הנה הנה זה בא…

עם הילדים:

שוב אותן מתוכננות… הפעם אלו המסודרות והפדנטיות שמנקות כשהילדים ישנים ושוטפות כשהילדים בגן, ואופות כשהילדים הלכו לחברים, ועורכות שולחן כשהן מבטיחות למי שלא יצא מהחדר ממתק של שבת. ב’סופר ארגון’ הזה הן מונעות מהילדים את ההנאה שבעצם ההכנות לשבת ואת הידע הפשוט שמישהו טרח בערב שבת כדי שיהיה מה לאכול בשבת. הילדים אינם מעריכים די את העבודה הקשה, וזה עניין בפני עצמו, אך הם גם לא מרגישים בדיוק שהחג כבר בא אלינו הביתה. הגננת שואלת והבת שלך תגיד שאמא אף פעם לא אופה עוגת גבינה ומעולם לא הכינה עוגיות. זה נכון שקשה לעבוד עם הילדים שמסתובבים מכאן לשם ומלכלכים, ונכון שאם את עובדת לבד המטבח יותר נקי והמזון יותר הגייני, אבל המאמץ שווה את הערך המוסף שהוא מעניק לארוחה ולחג: שותפות של כולם בהכנות ומודעות של כולם לכך שאנו מתכוננים לחג כי אנו אוהבים את החגים שד’ נתן לנו, ובפרט את החג השבועות שבו קבלנו את התורה.

משהו מיוחד:

אחרי שהכנת פשטידה בשלושה צבעים והקצפת את הביצים והילדים הסתכלו בחשדנות על הפרוסה הצבעונית וחשבו שהיא לקישוט, מפתה לעשות משהו פשוט, רגיל, שכולם יאכלו בלי טענות. האמת, לילדים קטנים עדיף להכין באופן כללי צ’יפס ונקניקיות. זה אוכל שהם מעריכים! ממולאים? בשביל מי? אני בדיאטה, בעלי צריך להיות בדיאטה, הקטנים בוררים את המעטפת מהמילוי ושואלים “מה החתיכות האלו” על הבצל המטוגן, אז לשם מה לטרוח?! אכן, לא עבורם. לכבוד החג. גם אם לא אכלו, כולם נשמו את העובדה שהחג הוא משהו מכובד ומיוחד. ובשביל הדיאטה, שתדעי, יש מתכונים מאד מיוחדים ודיאטטיים.

תדברו על זה:

הדיבורים נותנים נפח גדול למה שעושים. את יודעת את זה טוב טוב מניסיון גרוע שיש לך עם כאלו שמדברים הרבה על מה שהם עושים ואת שומעת איך הם מנפחים… אבל את יכולה לנצל את זה לטובתך. את מנפחת את העשייה למען החג וגורמת לדברים הטובים לקחת את המקום הגדול שהם ראויים לו. שבועיים לפני החג תתחילו לחפש תמונות של עוגות ומתכונים, תשאלי את הילדים מה הם מעדיפים. תדונו יחד. תדברו על סדר היום ועל האורחים שיגיעו. כל דיון על החג שמתקרב מעביר מסר ברור של התרגשות ושמחה.

שנזכה לחוג את החג מתוך התרוממות רוח בירושלים הבנויה ולעלות וליראות את פני ד’ בבית המקדש בשלוש פעמי רגלינו.

שלכן, יעל

 

יעל זלץ סדנאות שמעניקות כלים מקצועיים מעולם העסקים למנהלת הבית. הרשמי לקורס קיץ בטלפון, עשרה מפגשים ב125 שח בלבד:  026486699

לחצי כאן והרשמי לסדנא

 

  

 

חדש באתר

השארת תגובה

לתשומת לבכן התגובות מוצגות לאחר אישור המערכת


2 תגובות

 1. אילה הגב

  תודה ליעל המאורגנת והמארגנת!
  ציפיתי לתוכחות מי יודע כמה אני לא בסדר שעד עכשיו לא מפוקסס אצלי והנה את באה ומרגיעה.. תודה!פקחת את עיני!
  הפרפקציוניסטית..
  חג שמח!

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגב

  כמה חשוב!!
  שכל בית ירגיש אווירת חג
  תודה יעל

x איזור הפורומים והקבוצות
של קול כבודה
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן