נפלאות לפרשת חיי שרה: דברים שלמדתי מאמא/ מירי שניאורסון

שיתוף ב email
שיתוף ב print

"מה לכתוב עלייך בהזמנה?" אני שואלת את המרצה האורחת במפגש זום של מתגברות נפלאות, והיא עונה: "תכתבי חני הבת של רבקה", ואני כבר יודעת שתהיה הרצאה נהדרת. מי לא רוצה לשמוע עוד על אימא, ללמוד איך להיות אימא טובה יותר? לעבוד על הקשר עם האימא הפרטית והאימא שבתוכי?  

"אימא ובת זה קשר מיוחד" פותחת חני את דבריה, "אבל הקשר שלי עם אימא שלי ע״ה היה שונה ואחר. אני בת יחידה בין שישה בנים, שכולם יצאו להיות שליחים ברחבי העולם. היינו צמד חמד. אימא מפנקת, אוהבת, אשת סוד ועם זה – לא מתערבת. אימא חלתה בדמי ימיה, במלוא מרצה ויופייה הסתלקה מאיתנו והשאירה לנו תובנות ונכסים רבים לא חומריים." 

"איך אפשר לצמוח ממקום כל כך כואב?" שואלת חני ומספרת על השיעור שפתחה לחברותיה של אימא מהריקודים ביישוב החילוני הסמוך אליהם. מדי שבוע הן באות ומקשיבות, עד שהפכו לדבריה למשפחה אחת גדולה. השיעור הראשון היה חיי שרה. חייו של אדם לא נגמרים בפטירתו, המורשת שלו והמשך פירותיו של האדם ממשיכים את חייו. חני משתפת בדברים שלמדו מאימה, כפי שסיפרו האחים ביארצייט האחרון השבוע: "אמא של שבת – גם כשכל השבוע עובדת ומשקיעה, ביום שישי היו בישולים, אפייה ביתית ושבת מנוחה עם הילדים; הכנסת אורחים של אברהם אבינו – בדאגה אישית לכל אחד לדברים המיוחדים שאוהב; התמיכה, העידוד, החיזוק ומעל הכול – מילה טובה; גם אם את זקוקה לילדיך – דאגי שהם יהיו במקום שזקוק להם וישקיעו במשפחה הגרעינית שהקימו; תמיד תהיי מאוזנת, אל תלכי לקיצוניות בשום צד; אל תוותרי על היופי החיצוני, הוא כרטיס הביקור שלך. גם כשאת עייפה, חולה, טרודה, עצובה ומותשת – קומי! הרימי את עצמך וצאי להביא את בשורת הגאולה לעולם."

פרשתנו היא היחידה בתורה שקרויה בשם של אישה. אך שרה עצמה אינה נוכחת בפרשה. הנביאה והאם הראשונה במעלה נפטרת בגיל 127 אחרי שנים ארוכות של חיים משמעותיים וטובים כשהיא יפה וצעירה.
אישה שעברה חיים כל כך סוערים וקשים ונפטרה רגע לפני שראתה נחת בנישואי בנה. שרה נקראת אימנו, אך היא גם הראשונה בין שבע הנביאות הנמנות בגמרא.

על הפצת היהדות של שרה נאמר: "ויקח אברהם את שרי אשתו… ואת הנפש אשר עשו בחרן" וביארו חז"ל שהיה אברהם מגייר את האנשים ושרה את הנשים. להנהגה זו של שרה יש מסר לדורות. תפקידה של האישה הוא להפיץ את התורה ולהחדיר אמונה בקרב העם כולו, וכל זה באופן של צניעות: אברהם לאנשים ושרה לנשים. אברהם אבינו עושה חסד עם הבריות ומכניסן תחת כנפי שכינה. גם כאן לא אברהם לבד אלא אף שרה – אברהם ושרה הכינו מקום טבילה לכול, הוא לגברים והיא לנשים. 

זכתה שרה הנביאה למעלות נשגבות אלו, וממנה נלמד כולנו את חשיבות מבצע "ופרצת" – הפצת היהדות. לכל אחת מאיתנו, לכל אישה ולכל אימא, יש שליחות בעצם הווייתה וקיומה, והחידוש בפרשת חיי שרה הוא ההבנה שהשליחות היא השער שדרכו עולים כל העניינים לקב"ה. בתקופה שלנו השליחות החשובה ביותר היא להכין את העולם לביאת המשיח ולהיות מוכנים בעצמנו!

הכותבת: מירי שניאורסון-מנטורית ברוח יהודית, נשיאת נפלאו"ת. 

מרצה מנחה ושליחה בתקשורת  לכניסה לאתר לרכישת הספרים "פרשה באהבה" לחצו כאן   

mail: mirisch1@gmail.com   טלפון 054-9292901

 

שלחי פוסט זה לחברה

שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב print
הדפסה

חדש באתר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.