בעיקר אצל נשים: המצב הרפואי שחשוב להכיר/ מיכל לרנר

שיתוף ב email
שיתוף ב print

קודם כל בואו נכיר: בלוטה התריס היא בלוטה אנדוקרינית ברוחב 5 ס" המפרישה הורמונים המווסתים את חילוף החומרים של כל תא בגוף, הבלוטה מכילה מאגר של הורמוני תריס, ההורמונים האחראים בין השאר על קצב המטבוליזם הכללי בגוף, על קצב הגדילה ועל תפקוד המערכות.

השפעתה של הבלוטה על הקצב המטבולי בגוף קורית בשלוש דרכים עיקריות: הראשונה היא גירוי של הרקמות בגוף לייצר חלבונים, השניה היא הגברת כמות החמצת בהם משתמשים התאים והפיכת יותר ויותר תאי גוף זמינים לאדרנלין ואינסולין.

גם אם המילים הגדולות לא תמיד מובנות, התוצאה הסופית היא בתחושה. כל הפעולות הללו יוצרות בגוף אנזימים, הורמונים, יותר חמצן ויותר אדרנלין ואינסולין שגורמים לגוף לאבד משקל, להרגיש שקר כל הזמן, עייפות, עצירות, עייפות, אדישות, דכאון ובהמשך עצבנות, עליה במשקל, לחץ דם נמוך, עצירות, נשירת שיער הראש, עור יבש, דחף מיני ירוד, אגירת נוזלים ברקמות הגוף, אנמיה, צרידות, דיבור איטי, הבעת פנים עמומה, אי סבלנות לקור, עיכוב בהתפתחות שכלית, מערכת חיסון חלשה, רגלים קרות, נימול, קצב ריפוי איטי של פצעים, בעיות זיכרון, התכווצויות שרירים, ועוד תופעות שיש מי שתוכל להזדהות עמן.

הסיבה בשלה יש לא מעט נשים שיכולות להזדהות עם תופעות הלוואי היא שכמות הסובלות מתת פעילות של בלוטת התריס היא פי שלוש מכמות הגברים הסובלים מהתופעה. ניתן להניח כי מספרן הגדול של הנשים המתמודדות עם תת פעילות הוא בין השאר בשל החשיפה המוגברת שלהן לגורמים לה כמו יתר הורמוני אסטרוגן, תופעות גיל המעבר והריונות. אבל לא רק אלה הסיבות, גורמים נוספים הם מתח גבוה שגורם לרמות גבהות של קורטיזול, מחלת השימוטו, חוסר פעילות גופנית, תזונה לקויה, אלרגיות, מחסור בוויטמינים ועוד.

בין אם את בין הסובלות או מכירה מישהי שמתמודדת עם תת פעילות של בלוטת התריס, ובין אם את בריאה ברוך ה' חשוב שתמשיכי לקרוא, שכן בלוטת התריס הינה חלק ממערכת מסועפת בגוף אשר בין תתי המערכות העיקריות שבה נמצאות ההיפותלמוס, ההיפופיזה, הכליות, הכבד, אדרנלים וציטוקנים. פגיעה בפעילות של כל אחת ממערכות אלה, עלולה להביא לפגיעה בפעילות הבלוטה.

את האבחון עושים בפשטות, בדיקת דם עם הפניה מרופא משפחה תגלה אם חלילה יש תת פעילות של בלוטת התריס. אפשרות נוספת לבדיקה היא מדידת חום מתחת לזרוע עוד לפני שקמים מהמיטה בבוקר 3 ימים ברציפות. אם התוצאה היא פחות מ-36.5 במשך שלושה ימים ברציפות – זהו רמז ששווה לבדוק אם יש תת פעילות.

ואחרי שהכרנו את הסיבות והתסמינים, בואו נדבר רגע על הפן הקריטי של הטיפול. כדי לטפל בתת פעילות של בלוטת התריס חשוב מאוד מאוד להקפיד על תזונה נכונה, ניקוי הרעלים מהגוף ומנוחה שישפרו ויעודדו זרימת דם והעלאת מטבוליזם.

ממה כדאי להימנע? שאלה טובה. מזונות אלרגניים, מוצרים מהחיי, מזון מעובד או משומר, סוכרים, צבעי מאכל, מונוסודיום גלוטומט, חומרי הדברה וחומרים כימיים. גם מזונות כמו כרוב, כרובית, ברוקולי, קולורבי, חרדל, בוטנים וצנוברים, למרות שנראה שמדובר במאכלים בריאים, לא מומלצים לסובלים מתת פעילות של הבלוטה.

מה כן כדאי לאכול? תוספים כמו אומגה 3, מינרלים, ויטמין A ומולטי ויטמין. בנוסף חשוב מאוד להתמיד בטיפול תומך להורדת רמות מתח וסטרס. להקפיד על פעילות גופנית כמו עמידת ידיים ועמידת נר ועיסויים שיתמכו בהזרמת דם.

ישנם כמה צמחים שיעילים בטיפול בתת פעילות של בלוטת התריס ולכן, למעיזות, אפשר ללכת על צמחים כמו וויטאניה, ריישי, הידרוקוטיל, רוזמרין, זנגוויל או אצות.

ובל נשכח שהעיקר הבריאות!

מיכל-נטורופתית. הרבלסטית מטפלת טבעית.
0548600848.

שלחי פוסט זה לחברה

שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב print
הדפסה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.