בלי להסס: בודקים, נזהרים ומצילים חיים

שיתוף ב email
שיתוף ב print

החשש הגדול מהתשובה, היומיום העמוס והבדיקה הלא נעימה, גורמים לנשים להעדיף שלא להיבדק. לא מעט נשים אומרות לעצמן משפטים כמו "במשפחה שלי אין סרטן נשים, אז אין סיכוי שאחלה ואין סיבה שאבדק" או אולי השתגעת?! לערוך בדיקה גנטית לסרטן הנשים?! בשביל מה – כדי לדעת שנותרו לך רק שנים ספורות לחיות, או כדי שתיאלצי לעבור כריתה?"

ד"ר תניר אלוייס, מבקשת להזהיר ולהסביר. "סיפור משפחתי של סרטן נשים אכן מעלה את הסיכון לתחלואה, אולם עם זאת, לכ- 85% מן החולות אין כל סיפור משפחתי, וודאי שלא סיפור גנטי", אומרת ד"ר אלוייס. "כדאי לזכור שהסיכון לרשת את הגן של סרטן הנשים הוא סיכון של 50%. גם אם נמצא שהגן קיים (והוא קיים גם אם לא בדקו ומצאו אותו…), עומד הסיכון המוגבר ביותר על 70%. אישה שנמצאה כנשאית של הגן לא תעבור כריתה, אלא תותאם לה תוכנית מעקב אישית, שתמקסם את הסיכויים לאבחון מוקדם במקרה של תחלואה".

ד"ר אלוייס קוראת לכל הנשים להיבדק ומדגישה את החשיבות של הבדיקה עם חישובי הסיכויים להחלמה: "שיעורי ההחלמה מסרטן הנשים עומדים כיום על 85%-90%, ובמקרים של אבחון בשלב מוקדם מאוד – אף קרוב ל-100%. ואנחנו מדברים על החלמה טוטאלית לכל החיים, לא לחמש שנים". 

שלחי פוסט זה לחברה

שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב print
הדפסה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.