נעים מאד, קוראים לי גבירה, כן- גבירה בג'

שיתוף ב email
שיתוף ב print

זה ריטואל קבוע.

אני מציגה את עצמי "קוראים לי גבירה מילווארם" ומי שעומדת ממולי אומרת "מה?"

ואני עונה לה שכן, השם שלי הוא גבירה, כן בג', ולא, לא הייתי בוועדה שבחרה את השם. אפילו לא התייעצו איתי.

למי שמתעניינת עוד, נולדתי בכ"ח בחשון, בת בכורה להורים נפלאים ויצירתיים לאוי"ט. בזמן שנולדתי, שתי הסבתות שלי היו בריאות ושלמות וגם שלוש סבתות רבות קבלו את בשורת הלידה. ולהורים היתה אפשרות לבחור כל שם שרצו. 

הם הביטו בפרשת שבוע, מצאו את הפסוק "הווה גביר לאחיך" חברו את זה לכ"ח חשוון, פסלו את השם גבורה כי הוא היה גברי מידי (כך מספרת האגדה) ויקרא שמי בישראל גבירה.

לא אלאה אתכן בסיפורים יחסי האהבה שנאה שהיו לי עם השם. בקצרה: ההורים שלי עלו לארץ כשהייתי ערב כיתה ב', ואם רוצים להשתלב, השם גבירה יחד עם מבטא אמריקאי חזק, לא בדיוק תורם להומוגניות של הכיתה.

בס"ד התגברתי – איך אפשר שלא עם שם כזה? ועם השנים הסתובבתי עם השם הזה כמותג. גבירה, אחות של נחלה ומתנה. 

וכשברקע מהדהד "יצרם בדעת בבינה ובהשכל כח וגבורה נתן בהם" אני שואלת את עצמי מה הסיפור הזה של הכח? של הגבורה?

כשההורים שלי גרו בנוה יעקב של פעם, כח היה בשבילי היכולת לא לפחד מהבריונים שיכלו להרביץ לנו ובחלומות הייתי מדמיינת שיש לי כל כך הרבה כח שאוכל להרביץ להם חזרה.

כשגדלתי עוד, ועברנו ליישוב במרחק שעה נסיעה מירושלים, כח היה ההתמדה לקום מוקדם וליסוע בהסעה לבית הספר הלוך וחזור, יום יום, בכבישים לא כבישים בטרנזיט הישן עם השלט "אין לזרוק בדלי סגריות וגפרורים החוצה".

ואז חזרנו לירושלים, להר נוף הצעירה, שנכנסו אליה שבעה אוטובוסים ביום. וכמה כח היינו צריכות בשביל לחכות לאוטובוס הבא שיביא אותנו הביתה מבלי להצטרך לצעוד רגלית במשך עשרים דקות.

התחלתי לעבוד כמתכנתת וכח שוב החליף משמעות. פתאום הכח עבר ליכולת החשיבה והריכוז, הכח להתמודד עם אלגוריתם יותר מורכב, עם באג מוחבא היטב. כח היה היכולת לעמוד באתגרי המחשבה ולפתור אותם וגם לפעמים, היכול להישאר שעות נוספות כשמחר צריך למסור גירסה ללקוח.

התחתנתי. וכמו שאני השתניתי עם הפאה, הכח לו נזקקתי גם הוא החליף צורה: נזקקתי לכח של אינטגרציה, לשלב בית ועבודה, לזכור לטפל בערימת הגיהוץ, להספיק להכין ארוחת ערב, להשאיר לבעל פתק בבקר שיראה כשיחזור מהכולל בצהרים.

הקב"ה ברוב רחמיו חנן אותנו בילדים והתפללתי לכח לקום בלילה לתינוק הבוכה וגם בבקר לעבודה. ביקשתי כח להקשיב להם באמת לצהול איתם בהצלחות שלהם ולמחות דמעה כשקשה.

הילדים גדלו ונדרשתי לכח הכלה של מתבגרים ולכח לברר בשידוכים ולכוח לעזוב עבודה שעשתה לי לא טוב וגם לכח לפתוח את העסק שלי. והייתי צריכה גוונים שונים של כח לנשואים, ולבחורי הישיבות ולבנות שאיתנו בבית.

מידי פעם, כשהיה לי רגע לחשוב, בהליכה, ברכבת או ברגע שקט בלילה, שאלתי את עצמי: אז מהו כח? ומהי גבורה? ואיפה אני, גבירה, בכל הסיפור הזה?

אי אפשר לומר שהגעתי לתשובה ברורה.

ואז, זכיתי לתפקיד של ניהול עמותת תמך. אני פוגשת כל יום עשרות נשים גיבורות, מיוחדות ואמיצות. וכאן התחלתי להבין מה זה כח.

כח זה סגוליות מסוגלות, יש את הכוחות שהקב"ה נתן לכל אחת ויש את תחושת המסוגלות שלה להתמודד עם הדבר האחד או אוסף הדברים שעומדים לפתחה.

כח זו היכולת שבורא עולם נתן לנו להתמודד עם החבילה או החבילות שנתן לנו. החבילות האלו באות בגדלים וצורות שונות, אבל את כולם צריך לשאת, ועם כולם צריך להתמודד. ואישה עם כח אומרת, אם הקב"ה נתן לי אתגר, הוא נתן לי גם כלים להתמודד איתו. והכח המיוחד של הנשים בתמך הוא שהן יודעות שכל מה שהן עושות זו רק השתדלות והתוצאות מאיתו יתברך.

הנשים בתמך לומדות מהמרגלים, שאם רוצים להתמודד עם דברים גדולים, כדאי לאגם כוחות, לשאת יחד את אשכול הענבים, כי יחד – אנחנו מנצלות את המתנות של כולנו והמסוגלות גדלה.

לקראת כנס תמך ה-11 העומד בסימן "מכפלת כח – לעשות חיל", אני שומעת נשים שאומרות שהנושא כח גורם להן להתנגדות. הן חושבות על כח באותה משבצת של אגרופים וכוחנות ורדיקליות.

ואני רוצה לומר להן שממש לא.

כח משמעו למפות יכולות, לדעת שהקב"ה נותן לנו משימה ועוטף אותה במסוגלות למלא אותה. כח זה להסתכל על העסק, על הפרויקט, על המיזם ולומר, בעזרת השם אני יכולה.

כח זה להושיט יד לעזרה וגם לדעת לקבל אותה ולפעול יחד עם נשים כמוני וכמוך שמתפללות לנותן ליעף כח, שיעיף את העסק שלנו כלפי מעלה, שיתן לנו את הדחיפה שאנחנו צריכות ואת הידע, הקשרים והכלים שנדרשים לנו למלא את התפקיד שלנו. ועל הכח הזה אנחנו מדברות בכנס תמך. על הכח לעשות (אשת) חיל.

וכשתבואו, תגשו אלי, תגידו לי מי אתן ומה ממלא אתכן בכח ואני אגיד לכן, רואים לי גבירה, בג'. לא, לא אני בחרתי את השם.

 

להצטרפות לכנס ה- 11 של תמך בסימן "מכפילות כח" מוזמנת להרשם כאן: תמך – מכפילות כח לעשות חיל (upress.link)

 

שלחי פוסט זה לחברה

שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב print
הדפסה

חדש באתר

5 תגובות

  1. שמעתי שהולך להיות כנס פצצה בעז"ה!!
    שיהיה לכם בהצלחה בעבודת הקודש של תמך
    מכירה אישית בנות שחייבות לכן את הפרנסה שלהן

  2. וואוו גבירה, איזו כנות, ריגשת!!
    את מקורית ואותנטית תמיד השם שלך לא מפתיע אותי:)
    תמשיכי להפיץ טוב, ומחכה לפגוש אותך בכנס!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.