כל התוכן המעניין לאישה החרדית
שבת
|
ט״ז בסיון ה׳תשפ״ד
|
22/06/2024

המסקנות שלי מחנוכה- מי שלט בחנוכה שלך? / נעמה נייגר

חג החנוכה מאחורינו. נשארו רק הקלוריות של הסופגניות, והחוויות מהחג. ועכשיו- הגיע הזמן לשאול שאלה: כיצד היה נראה חג החנוכה שלך: האם החג היה נראה: "נר איש וביתו". המשפחה מתכנסת סביב הנרות, אוכלים סופגניות לאור הנרות. ובשעות היום- מבלים ביחד עם הילדים כמשפחה.

או- האם חג החנוכה היה נראה: "עולם כמנהגו נוהג"? הילדים במסגרות ובקייטנות עד 4. אחר כך, באים הביתה לנוח ולהדליק נרות. זה במקרה הטוב. או ש: בעלך הדליק נרות עם הילדים, ואת- מסיימת בשעה מאוחרת את העבודה במשרד הפרסום או הסטודיו?

וכאן אנו מגיעים לשאלה, שבעקבותיה ננסה להסיק מסקנות:

איזו תרבות שלטה בחנוכה שלך: האם התרבות היהודית- לציין את ימי החנוכה בחופש, בכיף עם המשפחה. בארוחות מיוחדות, באוכל מיוחד, בתפילות ב"זאת חנוכה" ובשריפת בפתילות בסיום החג, או תרבות אחרת של: ילדים לומדים עד 4, ועבודה, וסדר יום- כאילו אין חנוכה?

אם התשובה הראשונה נכונה- ברכותי! אשרייך! כל הכבוד!

אבל, אני מכירה נשים רבות, שבמקרה הטוב, סדר היום בחנוכה, היה זהה לכל השנה. לימודים וקייטנות לילדים. עבודה כרגיל- אין חופש. אולי רק ליום 1. בקיצור- לא ראו אצלן משהו מיוחד בחג, מעבר להדלקת הנרות.

ובנוסף- אני יודעת שיש משרדי פרסום, ועסקים בהן האימהות החרדיות יעבדו עד שעות שבהן לא תמיד יספיקו להשתתף בהדלקת הנרות עם המשפחה.

כבר נתקלתי בהרמות גבה ובטענות ש"כבר האישה לא תמיד חייבת להיות עם המשפחה לאור נרות חנוכה". או "למה זה חשוב לי כל כך"?

אז גם אם מדובר במיעוט – מדובר בטרנד ההולך וגדל, הולך ומתפשט. ולא הולך וקטן.

היכן התא המשפחתי אותו דווקא צריך לחזק בחנוכה?

למה אני מעלה את השאלות הללו? צריך לזכור, שאחת מהגזרות של היוונים, הייתה על המשפחה היהודית. הפריע ליוונים המשפחתיות. הגיבוש המשפחתי. הם ניסו לפגוע בזה. אחת ממטרות הדלקת הנרות, היא לחזק את התא המשפחתי סביב הנרות.

גם החופש בימים אלו, והבילוי המשותף של הורים וילדים שהיה נהוג שנים רבות בימי החנוכה, נועד לחזק ולגבש את התא המשפחתי. דווקא במציאות בה האם החרדית עובדת מצאת החמה ועד צאת הנשמה, היה צריך דווקא לנצל את חנוכה לחיזוק הקשר בין האמא לילדים באמצעות הבילוי המשותף.

ברור לי שנשים שנשארות בעבודה על חשבון הדלקת הנרות, נשארות מרצונן. גם אם הן מעט- יש כאן תופעה. מה קרה לנו?

אמנם, לדעתי היה טוב שגני הילדים פעלו עד 13:00, משום שילד גן כן צריך מסגרת קצרה עם תפילה וריכוז. אך, מדוע לא לטייל ולבלות עם הילדים מהשעה בה מסתיים הגן? אפשר לסיים את העבודה מוקדם יותר לכבודם.

המסקנה הלא נעימה- תרבות יוון מתחילה לחדור אלינו:

מתוך הפקת הלקחים על הצורה בה בילו אימהות רבות את החג בחנוכה- בסדר יום רגיל, אני מגיעה למסקנה קשה ולא נעימה: תרבות יוון מתחילה לחדור לציבור החרדי. וזה מתבטא בתחומים נוספים, אותם ננסה לפרט לאורך הכתבה.

וגם אם זה יציק לך, כדאי שתמשיכי לקרוא.

ואם זה מדגדג לך תגיבי לי! כאן למטה.

הרדיפה אחרי בגדי מותגים: יהדות או תרבות הלניסטית?

ונעבור לנקודה הבאה: הרדיפה אחרי בגדי מותגים. גם אם אין כסף, תקנה האמא החרדית בגדי מותגים לעצמה, ותלביש את הילדים כמו בובות בבגדי מותגים יקרים. האם זו תרבות יהודית? לא! אכן, צריך להתלבש יפה. אך, יש בגדים יפים מאוד וזולים. יש דרכים להשיג בגדים יפים וזולים מחו"ל. הרדיפה אחרי מותגים, חדרה אלינו מהתרבות ההלניסטית. הצורך להתלבש בצורה מוחצנת. את לא לבושה במיטב האופנה, לא קנית בגדי מותגים לילדים: מה את שווה? חיצוניות חיצוניות. הכי יוון שיש כך באותנטיות.

עולם הפרסום – סטייל של תרבות הלניסטית!

וכאן אני מעלה נקודה מעט כואבת: בשביל עולם המיתוג ופרסום החוצות, חייבים להעסיק את האמא היהודייה עד 10 בלילה? עולם הפרסום יקרוס אם האמא החרדית תחזור הביתה ב16:00 ותהיה כל כולה עם הילדים?! עד כדי כך הרדיפה סביב התרבות ההלינסטית של כסף וכסף עיוורה לנו את העיניים? עד ששכחנו את עצמנו עד 12 בלילה במשרדי הפרסום?

בשביל להביא "פרנסה"- תהיי "מותג" ותפשטי את הרגל:

בעולם המעט הלניסטי שלנו, חייבים להיות מותג. רוצה למכור מוצרים מהבית? להקים סטודיו קטן? לפתוח עסק קטן או שירות משלך? את חייבת להיות מותג! את לא תהיי מותג- לא תהיי קיימת! לעולם לא תרוויחי כלום! חשיבה מוחצנת, שמקורה מהתרבות ההלניסטית. הפרנסה תגיע מה', גם אם לא תתחילי את דרכך העסקית כמותג.

אבל- מה המחיר שבאמצעותו תהפכי למותג? במקרה הטוב- כמה אלפי שקלים, בשביל תוצרי מיתוג פשוטים מאוד, של גרפיקאיות מתחילות. וכמובן נלך על מחירים סטנדרטיים: 10,000, 30,000, 40,000. רוצה סטודיו סופר מקצועי?  60,000 ומעלה.

מה קרה לנו? בשביל הרדיפה אחרי מותגים, צריכה בעלת עסק מתחילה לפשוט את הרגל. ומה קרה לנו: בשביל שיהיה לנו שפע כסף לבגדי מותגים, חופשות בחו"ל, ופינוקי פיצוי לילדים שבקושי רואים אותם בגלל העבודה- אנו שוחטות בעלת עסק מתחילה, וגורמות לה לקחת הלוואות?

כלומר: הרדיפה אחרי התרבות ההלניסטית מעוורת לנו את העיניים, ומשנה לנו את ההתנהגות באופן לא יהודי, ולא טבעי לנו.

הגיע הזמן שנרגע. ניקח מחירים שפויים של 4 ספרות, ולא של 5 ספרות. לא צריך להיות אדמונד דה רוטשילד. לא צריך להשתגע. ה' ישלח פרנסה בשפע גם בלי שניקח מחיר של 5 ספרות מבעלת עסק מתחילה.

פסח בחו"ל:

אז אנו עובדות קשה כל השנה, חוזרות ב 10 או 12 בלילה, בשביל שיהיה לנו כסף למותגים. בשביל הסטייל, בשביל העיצוב פנים המושקע. להרגיש עשירות. וכמובן- יש כסף לטיפולים רגשיים לילדים שלא רואים את האמא.

אז, מגיע לנו בפסח להתפנק כל המשפחה במלון יוקרתי בחו"ל. וכמובן- נופש נשים בחו"ל בקיץ או בחנוכה, שרכשנו מסוכנת נסיעות חרדית.

אבל- זו התרבות היהודית: פסח בבית מלון יוקרתי בחו"ל? מה עם היידישקייט של ניקיון הבית? אווירת פסח? ליל הסדר עם המשפחה בבית? איפה הערכים האלה? במקומם חדרו ערכים של "חובה להיות בבית מלון יוקרתי בחו"ל, וללבוש את מיטב האופנה בחג".

צר לי- אך התפיסה הזו, היא הלניסטית! תפיסה בה הכל יוקרתי ונוצץ- ונמחקו הערכים. זה מה שרצו היוונים. להחדיר תרבות שבה החוץ בעיקר שולט. אין ערכים, אין פסח בבית. לאן נעלם הערך של ליל הסדר בבית? אסור קצת פשטות? נהיה יהודי מדי? שכחנו: זה מה שהיוונים ניסו למחוק.

לסיכום:

ייתכן שהמאמר היה קשה ונוקב. ייתכן שהרגיז רבות ממכן. אני מרשה לכן לפתוח בתגובות את סגור ליבכן, וכן- מי שכועסת, יכולה לבטא את הכעס בכל צורה שתרצה. אל תחסכו במילים. קשות או נוקבות.

אני רוצה לעורר לחשיבה, ומקווה שאצל חלק ממכן אביא אף לשינוי.

נעמה נייגר

בניית אתרים, עיצוב אתרים, קידום אתרי אינטרנט, כתיבת תכנים שיווקיים, כתיבת בריף, שיעורים פרטיים במערכת וויקס לבניית אתרים ויסודות הפרסום

054-6575551, naamahakladot@gmail.com

עוד כתבות שעשויות לעניין אותך

שיחה

5 תגובות

 1. נעמה , צערי לי ,
  אבל בוסים חרדים הרבה פחות סבלנים, יותר מזלזלים בזכויות העובדים,
  הם מרגישים שכל בקשה הכי קטנה את עושקת את כספם האישי
  מנסיון , אני פוטרתי מהעבודה בעקבות שעמדתי על זכותי (כמובן שיהיה לו תרוצים אחרים….)
  ובמקומות עבודה אחרים אין בעיות כאלה , הכל מהוגן בחוזה ברור ויש כללים ברורים מאוד
  והתחשבות מלא בחגים.

 2. נשים יקרות! עולה כאן נקודה עצובה ומדאיגה.
  משום מה- יש לי לקוחות שאינם שומרי תורה ומצוות, שכיבדו את רצוני, ונתנו כמות עבודה מופחתת בחנוכה. אגב- הם סיימו מוקדם את העבודה, והיו עם משפחתם בערב כבר ב6 בערב. בכל מקרה, עבדתי בלילות, ועשיתי חיים ביום.
  אני חושבת שהגיע הזמן שנפנים לעצמנו שגם לנו- האישה החרדית יש זכויות סוציאליות. והעצוב: משום מה- קל יותר לקבל התחשבות ממעסיק שאינו שומר תורה ומצוות, מאשר המעסיק החרדי.
  הגיע הזמן לבקש. לפעמים נקבל, ולפעמים לא. אבל הבבה נחשוב ביחד: האולי בכל זאת יהיו מעסיקים שישמחו לוותר לפחות בחנוכה על תשלום שעות נוספות? אני מניחה ש: אין תשלום על שעות נוספות- אין עבודה בשעות נוספות. לא כך? בעיה שאטפל בה במאמר אחר.
  נראה לי שהשינוי צריך להתחיל בתוכנו: להבין שאנו אדם. מגיע לנו לצאת מוקדם. כשנפנים בתוכנו את הזכויות, נוכל לבקש אותן. אולי הפחד מהבוס הוא רק בדימיון? אני מתקשה להאמין שבוס חובש כיפה יסרב לבקשות כאלה.
  ומי שעצמאית- תנסנה לסגור בכל זאת את המשרד ב5. הברכה תשרה ותגיע. הלקוחות לא יברחו משבוע אחד.
  להיפך: אני מאמינה שהבוס או הלקוחות רק יעריכו אתכן שיש לכן ערכים חשובים, ואתן עומדות על עקרונות.

 3. סוף סוף למישהו יש אומץ לומר את האמת העיוורת בקרב רבות ורבים ממש כמו בגדי המלך החדשים שהמלך עירום וכולם משבחים אותו על בגדיו החדשים כי לא רוצים להראות שונים ואין להם אומץ לומר את האמת על המלך… עד שהגיע ילד תמים שלא מושפע מהסביבה וצעק !!. אוי טאטע כמה צריך לעורר ולהתעורר.בואו תראו מה הולך בגני הילדים מבחינת מותגים פעם שוחחתי על כך עם מישהי והיא אמרה שהיא יודעת שרק אם היא תלביש את הבן שלה במותגים אז הגננת תתייחס אליו כלומר הוא יהיה אין למרות שהיא אמורה להשתעבד לכל זה מבחינה כלכלית.. טוב שיש שיח על נושא זה אולי משהו יתחיל להשתנות . יישר כח על הכתבה האמת והאומץ.

 4. זה לא כזה פשוט כמו שזה נראה לך אני רואת חשבון ואין אין לי איך לצאת מוקדם יותר
  חוץ מלעשות לי מצפון אני יכולה לומר לך שזה מתסכל מאוד – וברור שבפסח מותר לי לנוח אחרי שנה של עבודה
  כל הכבוד על האומץ לכתוב על זה בכלל

 5. כמה שהיה קשה לי לקרוא – את צודקת!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  זה נכון וכואב והלוואי ששנה הבאה יהיה לי אומץ לבקש מהבוס לצאת מוקדם יותר
  החנוכה הזה הגעתי רק פעמיים להדלקת נרות חנוכה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים אחרונים

לפני חינוך הילדים: האם את מובנת לעצמך, מחוברת? | סיון רהב מאיר

לפני 2 ימים

|

0

כמה הנחות יסוד (ומחמאות) ונמשיך :) | אפרת ברזל

לפני 2 ימים

|

0

פלפלים ממולאים עם קינואה ברוטב עגבניות | בתאל בראון

לפני 2 ימים

|

0

כשהבית הופך לזר: איך ילדי קו האש מתמודדים רגשית עם הפינוי מביתם עקב המלחמה | אביטל חיים

לפני 2 ימים

|

0

בתיה הרשקוביץ במסר לאימהות: אל תחששו להיות מעורבות בחיי החברה של בנותיכן, לפעמים זה קריטי!

לפני 2 ימים

|

0

מותר להכין בשבת סלט אבוקדו? | הלכות טוחן

לפני 2 ימים

|

0

כמה השקעת עד היום ללימוד על קדושת הבית?

לפני 3 ימים

|

0

אני לא במבה | רחלי לייטנר

לפני 3 ימים

|

0

סרטון הדרכה מדוייק: כך תכיני על מחבת פיתות ביתיות ממולאות בגבינה | שף מורן פינטו

לפני 3 ימים

|

0

אופק להגשמת חלום מקצועי בבריאות הגוף והנפש

לפני 3 ימים

|

0

מה שמשחק אחד ביום עם הילד שלכם יכול לעשות לקשר ביניכם | אביטל חיים

לפני 3 ימים

|

0

חסר לך משהו? כך תוכלי לדעת מה השם רוצה ממך! | החיזוק היומי

לפני 3 ימים

|

0

יפית שטרית במסר לכל המועדות: "רק ה' יודע כמה נפלתי! אבל בסוף, קמתי!"...

לפני 3 ימים

|

2

נמסה בפה ובלתי אפשרית: פשטידת תפוחי אדמה וגבינות שתעשה אותך מלכה! | חגית אור

לפני 4 ימים

|

0

קדושת הזמן של אמהות עם עצמן | הפודקאסט של אפרת ברזל ומאיה הבלין

לפני 4 ימים

|

0

קצת מתחת לקו - פרק 13 | סיפור בהמשכים

לפני 4 ימים

|

0

להעיר בכל העולמות: כך הרגש שלך יעורר רחמי שמים למעלה | החיזוק היומי

לפני 4 ימים

|

0

ההר שלא נגמר: כך תתמודדו עם הכביסה בבית באופן שיהפוך את המשימה לנעימה וקלה הרבה יותר | שירה מנדרזיצקי

לפני 4 ימים

|

0

ללמוד מהכישלונות ולהמשיך במסע | סיון רהב-מאיר

לפני 4 ימים

|

0

תעסוקה לילדים: קאפקייקס שוקולד חוף ים | מירב מלכה

לפני 4 ימים

|

1