זעקת ילדי הגן: גננת יקרה ואמהות (של ילדי יום הולדת) תרחמו עלי!

שיתוף ב email
שיתוף ב print

מחקר גדול שנערך על ידי מדטרוניק ישראל, בשיתוף עם חברת אקילו ניתח מסדי נתונים ציבוריים וממשלתיים ומחקרים רבים שבוצעו בנושא בישראל, הוא בדק 20 שנות פרסומי מחקרים על השמנה בישראל ומצא – כי בני המגזר החרדי סובלים יותר מהשמנה לעומת האוכלוסיה הכללית – 45.9% מהדתיים והחרדים סובלים ממשקל עודף, לעומת שליש (33.6%) מקרב המסורתיים וכחמישית (21.9%) מהמגזר החילוני.

אחרי סגרים בידודים והבנה שהבריאות חשובה מכל, הגיע באחת עונת המסיבות (גם בשל ביטולי הקורונה) הילדים חוזרים כמעט בכל יום עם שקיות עמוסות ממתקים יקרים (!). אבל מה שיקר יותר הוא המחיר שישלמו בעתידם, לא רק טיפולי שיניים… הרגלי האכילה של ילדים קטנים הם הזדמנות מופלאה להרגיל אותם לקיים אורח חיים בריא, וגם זמן מאוד קריטי להרוס את האופציה לחיות חיים בריאים.

הפוסט הזה צועק בשביל הילד הזה, שלא יודע לצעוק את הצעקה הנכונה, ונהנה מהממתקים הטעימים מידי יום, שלו ושל אחיו הגדולים או הקטנים החולקים את השלל עימו. האמהות שנמאס להם לכלות את כל כוחותיהן מול עוללים קטנים שמחזיקים מידי יום בעוד טופי וסוכריה "רק" מיום הולדת, "ועוד מסיבה". כאילו אין "ונשמרתם" בנושא הממתקים. (מבלי לגעת בעניין החינוכי של הדבר) יש כאן שערוריה שלא מדוברת. ואין קול לצעקה האילמת שתגיע בעוד מספר שנים רק… אז כשבת ה13 תגלה שהמשקל שלה עודף ובן ה17 יקבל איתותים רפואיים לעניין המשקל.  ובת ה6 תהיה כולה כתרים בפיה.

מתי נבין שמשקל עודף הוא אינו רק עניין אסתטי, אלא רפואי ולא רק של טיפולי שיניים. לעודף משקל השלכות רפואיות רבות. אך גם כאלו נפשיות. הבטחון העצמי של הילדים והמתבגרים הסובלים מעודף משקל יורד, עולה הסיכון להתפתחות הפרעות אכילה שונות סוכרת כולסטרול ועוד.

"גננת יקרה! ואמהות שחולמות רק טוב לילדיהן משקיעות במסיבות יום ההולדת, יש לי 34 חברים בגן, תחשבנו את ימי ההולדת כפול 3 – 4 ממתקים שכל ילד מביא, מסיבות חזק חזק ונתחזק, מידי שבוע 3 "אבא של שבת" מסיבת פורים, מסיבת חנוכה, ר"ח (יש לנו גננת שמשקיעה מאוד ויש ארוחה משותפת!),  והפעם זה יצא כל כך צפוף שכל האחים והאחיות שלי יש להם מסיבות ומסיבות הם חוזרים עם פעקאלע ענקיים ומחלקים לי. נראה לכם שארוחת הערב המושקעת של אמא שלי מגרה אותי? לא נשאר מקום בשבילה… אני רק בן 5 וביקרתי כבר 10 פעמים ברופא שיניים, אני לא רוצה להגיע לגיל 20 עם עודף משקל (שאצטרך להוריד בקושי רב בשידוכים) אז אנא!!! תחוסו עלי, אני מוכן לקבל פרסים של "הכל ב1 ש"ח " רק לא להזיק לעצמי ולבריאות שלי. וגם…אמא שלי ממש מסכנה כמעט כל צהריים היא צריכה להסביר לי או לאחד האחים או האחיות על כמה זה מזיק ולא בריא, היא מרחמת עלינו כי זה מאוד מגרה להחזיק ממתק ולא לאכול אותו. אבל היא מסבירה לנו שזה הרחמים האמיתיים לקחת ממנו את הממתקים, והיא כל יום הולדת הולכת להכל בשקל וקונה לנו פרסים שלא מקלקלים את הבריאות של ילדים אחרים…"

הגננות היקרות באמת משקיעות ועמלות, אבל לא יזיק אם ישימו לב לכמות הסוכרים שהן בדרך מעבירות לילדים. כך גם אמהות של ימי הולדת, אבא של שבת וכו' שימו לב!

 

שלחי פוסט זה לחברה

שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב print
הדפסה

חדש באתר

25 תגובות

 1. כמה נכון ומתסכל,
  יש בעיה נוספת – הסבתות! נכון, הן רוצות שהנכדים יאהבו, והממתקים עושים את העבודה מצוין.
  כמה שאני מנסה להסביר בכבוד זה לא הולך
  אז סבתות יקרות
  אין! אבל אין כמו האהבה שלכם! אין דרך בכלל להביע את התודות
  אבל בקשה לי אליכם
  ממתקים יש לילדים מספיק, אם לא קשה לכם, פרסים מהכל בשקל יעשו את העבודה מצוין! הילדים ימשיכו לאהוב אותכן באותה מידה אפילו יותר!
  וכאן תודה לחמותי שתמיד מביאה איזה ספרון (עולה 10-15 ש"ח והילדים מאושרים)

  תודה מראש והרבה נחת ובריאות

 2. המצב של הממתקים הרבים מדי שמביאים בגנים אכן מאוד מתסכל.
  אך אני חושבת שאין לזה קשר להשמנה בציבור החרדי.
  ההשמנה בציבור החרדי נובעת ממצוקה כלכלית, מה שאומר שלא בכל משפחה חרדית ארחה כוללת גם חלבונים וירקות אלא הרבה פעמים מתבססים רק על פחמימות כי זה הכי זול ונגיש. בהרבה משפחות אין במשך השבוע דגים ובשר.

  1. ממש לא רק בגלל זה.
   יש הרבה פחות מודעות ושימת לב
   יש לא מעט אמהות חרדיות שישימו, למשל, שוקו בבקבוק של בן השנה,
   מה שלא יקרה אצל אמא חילונית משקיעה…

   1. אפשר להשמיט את המילה חילונית, אמא משקיעה יש בכל המגזרים!!

    מאיך שאני רואה את הדברים, יש מודעות לנושא, רק בעניין הממתקים יש סוג של חוסר שליטה.

    1. בוודאי!
     התכוונתי שאמא משקיעה חרדית
     לא בהכרח תחשוב שיש בעיה בשוקו…
     וזה עניין של מודעות
     אולי גם של חוסר אונים ושליטה
     לא חלילה שאנחנו משקיעות פחות.

     1. אני גרה בעיר חילונית
      ובמחילה, חצי מהקניה אם לא כולה של אם חילונית ממוצעת היא של ממתקים בכמות שמתאימה לגדוד….
      הכל ענין של חינוך ומודעות.
      לא קשור למגזר ולא למגדר
      אצלי באופן אישי יש שתיה מתוקה רק כשבאים אלינו אורחים לשבת וזה לא קורה הרבה והילדים שלי מקבלים כנשנוש אחה"צ וגם כשהם הולכים לגן פרי או ירק. ובתדירות נמוכה בהרבה פחמימה מתוקה .

     2. לא הייתי מגדירה זאת כתופעה או כגורם השמנה, (שאמא חרדית לא תחשוב שיש בעיה בשוקו) אפילו אם את מכירה אמא כזאת ואפילו הרבה.
      (כמובן שאין לי את הכלים לבדוק זאת, אבל באותו מידה גם לך אין, בבקשה לא להכליל (שום ציבור), הציבור החרדי מגוון מאוד מאוד….)

     3. קיבלתי.
      אולי רק בסביבה שלי זה כך
      ולא מבינים על מה ולמה אני מתאמצת
      למנוע מהילדים שלי זבל…

 3. אני חושבת שאפשר להביא ממתקים אבל 'בקטנה' איגלו או מטבעות שוקולד או חבילה של ג'לים שכל אחד מקבל 2 3 …. לא צריך כל אבא של שבת וכל מסיבה להפציץ במארזים מלאי שמן וצבע מאכל..

 4. אם תתנו לילדים כח ותסבירו בפירוט את הבעיות והנזקים ועדיף עם דוגמאות, יש לזה סיכוי טוב.
  הבת שלי בת 5 כבר מבינה שכל עוד היא תאכל את האוכל הלא בריא, מצב השיער שלה ילך ויחמיר…
  תציעו להם אוכל טעים מהבריאים, הם יפתחו טעם בריא. יש גם את הנושא של דוגמא אישית עקבית שנדיר שהיא לא עובדת.
  מסכימה מאוד עם הכותבת אבל מבקשת להטיל קצת אחריות על ההורים ללמד את הילדים שלהם מה ראוי לאכילה ומה לא.

 5. אז אני קצת לא מסכימה, אך אינני קיצונית לכאן או לכאן רק אביעד את העמדה השניה, בעיות בשיניים אינם בהכרח תוצאה של מה שאוכלים, זה יותר קשור לגנטיקה המשפחתית או לשיניים חלשות או חוסר סידן, זה לא מוכח שילדים שלא אוכלים ממתקים אין להם בעיות בשיניים, ומה לעשות שממתק הרבה יותר משמח מצעצוע, לפי המסורת היהודית ממתק מושך וממתיק על הלב ולכן כשהילד נכנס לחידר בגיל שלוש נותנים לו ללקק דבש עוגת דבש המסורת שלנו היא לא סתם… יש בממתק הרבה דברים משמחים רגשית יותר מצעצועים. *אני עדיין לא אומרת שחייבים לתת להם המון המון* אבל בבקשה לא להחליף את הממתקים "לגמרי" בצעצועים כיוון שכל הכיף והשמחה תיעלם מהלב של הילדים. אנחנו רואים גם לפי התורה כשרוצים לשמח נותנים אוכל. בר מצוה זה אוכל חתונה זה אוכל שבת סביב אוכל חגים סביב אוכל כי אין שמחה כמו אוכל. וזו הסיבה למה חרדים סובלים ממשקל יתר כי יש הרבה חגים שבתות ושמחות. ואולי כי פחמימות יותר זול למשפחות ברוכות…. זה לא שחור לבן שהבעיה היא הממתקים במסיבות. אנא מכם אל תהרוס לילדים את השמחה שבממתק, ותאזנו חלק ממתק חלק צעצוע

  1. גיטי את מדברת בשבח האוכל. אדרבא, תביאי שיפודי ירקות, פירות חתוכים, עוגיות קווקר. לא כל החטיפים הנוראיים האלה

  2. קצת הגזמת שחיברת את המסורת לממתקים דרך אגב לצערי בהרבה שבתות והשמחות הילדים משחקים כל הסעודה ואוכלים רק את המנות האחרונות שימו לב גם לתזונה שלהם

 6. מסכימה מאד מאד.
  א. כבר ראיתי גנים שמביאים פרס קטן אפילו לקבלת שבת וזה ממש נחמד.
  ב. בסייעתא בשמים גדולה הצלחנו להרגיל את הילדים שכל מה שהם מקבלים במהלך השבוע הם שומרים לשבת. אמנם אז בשבת יש להם מ ל א דברים אבל גם אותם מותר לאכול רק אחרי הסעודה. (ביננו כמה כבר הם יכולים לאכול? אז תמיד הם מחלקים וקצת זורקים פה ושם).
  ממילא בשבת אנחנו מביאים להם קצת דברים אחרי הסעודה אז מצידנו אם יש הרבה מהגנים כבר אין להם צורך שנוסיף הרבה. בחסדי ה' זה עובד וכשהגדולים יותר כבר התרגלו אז גם בני השנתיים משתפים פעולה. שימשיך כך בע"ה.
  בהצלחה לכולם ומסכימה מאד עם הנכתב לעיל. יישר כח!

 7. צודקת בהחלט!!! ויישר כח על הכתבה!!
  אני כגננת במשרד החינוך יכולה לומר שאצלנו יש הנחיות ברורות ואסור לנו לחלק ממתקים. כבר שנים שאני עורכת מסיבת יום הולדת עם מגשי פירות/ ירקות חתוכים בשלל צבעים…אין לכן מושג איך הילדים מחסלים את הכל!!!!!
  לא חבל להלעיט אותם בממתקים…אגב ממתקים זה הדבר הכי זול שיש בעולם! הכל עשוי מסוכר וצבעי מאכל- חומרי גלם זולים אך זה לא העניין…

 8. מה שנכון נכון,
  אני גם לא מבינה למה טיולים זה "מסיבת ממתקים."
  כשאני הייתי ילדה היה מותר להביא רק שתי ממתקים לטיול.
  כללית שלא חייבים לחגוג תמיד עם ממתקים,
  יש הרבה מאוד דברים שאפשר להביא למסיבות/ממתק שבת וכדו'.
  בתור גננת לשעבר אני יכולה להגיד שבלי שיתוף פעולה מהורים שום דבר יכול לזוז.
  כיבוד לא חייב להיות מתוק. אני זוכרת פעם שילד הביא למסיבה שלו יוגורט קטן וענבים לכל הילדים.
  כדאי שכל אחת תחשוב רעיונות מה אפשר להביא/לעשות.
  לפעמים אפשר בכלל להביא צעצוע קטן וכדו'.

  1. לדעתי גם חינוכית זה לא נכון,
   למה ילד שיש לו טיול וכייף
   צריך עוד השקעה כ"כ גדולה בממתקים?
   מה זה מלמד אותו? שהכל מגיע לו???
   ואם אנחנו רוצות להראות השתתפות בשמחה שלו
   מספיק לארגן אוכל טעים, פרות, בקבוק יפה…
   וכמובן שני חטיפים נחמדים לנשנוש
   עם כל הלב!

 9. ואוו סוף סוף מישהי מעלה נושא חשוב כל כך.
  אצלינו בבית מאד משתדלים לאכול בריא,אבל כשהגננות לא משדלות (אלא להיפך) ובנוסף מסיבות כל הזמן וקבלות שבת עם שקיות זה מתסכל !!!!! אני משתדלת לקנות הפתעות וזה דורש…
  ובבית הספר מחלקים חמצוצים כל הזמן בטענה שזה מגביר את החשק ללימוד תורה …
  ממש לא מקובלת עלי טענה כזו איפה "ונשמרתם" ? ההנהלה לא מודעת לחומרים שבחמצוצים והממתקים למיניהם?
  הגננת בטענה "לא ידעתי שזה לא בריא"

  1. חשק ללימוד…
   ומה עם הקשב והריכוז שנעלמים
   בגלל הסוכר והחומרים המזיקים????
   בתלמודי תורה המצב אפילו יותר גרוע מהבנות!

    1. מה כאן שטות מוחלטת?
     זה נכון.
     הסוכר גורם לחוסר ריכוז זמני ולסוג של היפראקטיביות.
     אני יכולה לספר שהייתה לי הזדמנות להכיר משפחה שכל הילדים בה הם חכמים, סקרנים וכל מה שטוב שיהיה לילד אבל ממש רגועים. אין צעקות ומריבות הן יותר בגדר ויכוח קצר שמתפשרים מיד על משהו שמתאים לשני הצדדים. הייתי ממש בהלם. הבית לא היה נראה מתוקתק בכלל… איך יש להם את הרוגע הזה?
     החמאתי כמובן לאמא ושאלתי אותה על זה והיא ענתה לי שהיא לא מכניסה הביתה סוכר. יש בבית קטשופ ושניצל סויה ועוד מלא דברים טעימים אבל סוכר בצורתו הבסיסית וכל המתוקים, אין!
     מי שיצא לי לספר לה את הסיפור הסכימה איתי שזה המצב הרצוי. במיוחד בנים שצריכים את הריכוז בתור תנאי בסיסי להצליח בלימודים ובחיים.

 10. מתחברת מאד!!! בדיוק הייתי צריכה להיות תקיפה היום מול הילדים שבכו שאני לא נותנת להם מספיק ממתקים לטיול… וכל אחד מהם קיבל כ"כ הרבה!! מתסכל שטיול זה שם נרדף להמון חטיפים וממתקים בלי לדבר על המחיר הכלכלי היקר!
  סוף שנה, כולם במסיבות סיום-פרשה, סדר, סיום גן, מעון, חוג, ספר חשבון וכו', כולם יוצאים לטיולי סוף שנה וכל ילד מתבקש להביא ממתק/ 20 ש"ח לקניית כיבוד/ ועוד ממתק וכד'.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.