כל התוכן המעניין לאישה החרדית
יום שלישי
|
י״ז בתמוז ה׳תשפ״ד
|
23/07/2024

מה עושים כשילד "לוקח" כסף בלי רשות?

בשל התגובות הרבות שקיבלנו בהמשך לכתבה הקודמת ביקשנו מהמחנך הדגול הרב ישראל טאומן שליט"א ראיון נוסף בו יענה לשאלות שקיבלנו מהקוראים, הרב טאומן נענה לבקשתנו.

לקבלת שלוש שיעורים במתנה לחצו כאן

גב' ר' גילתה פתאום ש100₪  שהיו לה בארנק נעלמו. היא לא יצאה מהבית, ובבוקר הכסף עדיין היה בארנק, ולכן ברור היה שמישהו מהבית לקח אותו. לא נעים, אבל החשד נפל פתאום על חזקי ילד בן 10, ילד מתוק, מקסים וגם קצת רכושן, שמאוד אוהב לקנות ב"הכל בשקל" שמתחת לבית.

בצהרים כשחזר חזקי מהחיידר קראה לו גב' ר' לחדר, וניסתה לתשאל אותו.

חזקי הכחיש, מחה וצעק חזק מדי וגב' ר' נסוגה ושתקה. חזקי יצא מהחדר, ולאורך כל היום, עד הלילה, הוא היה עצבני כועס ומתוסכל. גב' ר' הרגישה שהסיטואציה גלשה מעבר לסיפור מקומי. ותהתה האם היתה אמורה לשתוק מראש ודי.

הרב טאומן, מה יעשה הורה בכזו סיטואציה, עם כל המבוכה וההפתעה?

ראשית כל, חשוב לדעת לא להיבהל. נציין בזהירות כי כמעט אין היום בית שמגדל 5-10 ילדים כ"י ואין ילד אחד או יותר שלוקח ללא רשות. זה נפוץ יותר מפעם כי הפרסום וצורת הצריכה שילדינו מתמודדים מולם גורמים להם לרצות הרבה יותר מפעם. תארו לכם כמה דברים ילד "צריך" אחרי קריאת עיתון פרסומי אחד, ולכן לא צריך להיבהל מתופעה כזו.

בנפרד, נציין, שלכל משפחה התנהלות אחרת בענייני כספים, וכל משפחה הדקויות שלה. מה שחשוב לשים לב שילד יש מה שהוא צריך באמת, שהוא לא מתבייש לבקש או שלא שללנו משהו שנתפס אצלו כצורך גדול וממשי.

לשאלה של גב' ר', מה נכון להגיב מול הילד?

כדאי לחלק את הסיטואציה לשתי אפשרויות: ישנם מקרים בהם קיים ספק שהילד לקח, ויש מקרים שאין ספק.

כשיש ספק האם הילד הוא זה שלקח, אין לחשוד בילד.

החשדות נותנות לגיטימציה למעשים פסולים ומלמדים את הילד מה הוא יכול לעשות.

ולהיפך, אם נותנים אמון מלא בילד, והילד מודע לכך, לדוגמא כשאמא מספרת בטלפון למישהי שנעלם לה היום שטר כסף, וזה מוזר, אבל היא בטוחה במאה אחוז שהילד שלה לא עשה את זה, ולא לקח! כי הוא צדיק וישר – זה בונה את הילד.

גם במקרה שכן הוא זה שלקח?

אפילו הוא זה שלקח, האמון מחזק אותו וגורם לו להבטיח לעצמו שיותר זה לא יקרה והוא לא ייקח שוב אף פעם.

כשרואים שזה לא עוזר, והמקרה חוזר על עצמו, או במקרה שבטוחים שהילד לקח. מה עושים?

גם במקרה שאין ספק אסור לשאול את הילד בצורה ישירה האם הוא לקח את הכסף, כי הוא יכחיש אינסטינקטיבית, ואז יהיה לו יותר קשה להודות ורק יתבצר בעמדה שלו יותר חזק כי הוא לא רוצה להיות גם שקרן וגם גנב.

צריך לקרוא לילד ולספר לו כמשיח לפי תומו שגם אם רואים 100 ₪ בארנק ומאוד רוצה משהו לא לוקחים! 

ואם הילד מכחיש?

לא לדבר על המקרה הספציפי, וודאי לא לאמר לו שהוא שקרן!

אלא להתעלם ולאמר לו שוב: אפילו שזה מאוד מפתה לא לוקחים מהארנק של אמא בלי רשות.

ככה הוא גם יודע שאתם יודעים וגם שמרתם על כבודו, ואז לא נכנסים למקום של מירמור וויכוחים.

צריך מאוד להיזהר לא לדבר על גניבה ולא להפוך ילד לגנב הוא עלול לקבע בעצמו תדמית של גנב ולקחת דברים גם בחוץ. אדרבה, להגיד לילד שבבית זה לא גניבה! אלא רק לא ראוי לא הגון אבל לא להוציא את המילה גנב, גניבה…

 

אפשר פשוט לשתוק, ולהתעלם? כאן האמא הרגישה שהפעולה שנקטה בה רק סיבכה את המצב.

כשמדובר במקרה החוזר על עצמו, או במשהו שברור מעל לכל ספק שהילד עשה בדעה ברורה, לא נכון להעלים עין.

הרבה פעמים הורים מוצאים את עצמים בצומת דרכים, לא יודעים כיצד להגיב ולפעול בשלל סיטואציות יומיומיות המזדמנות ללא התרעה. לא יודעים האם להתעקש או לוותר ולהבליג. לא יודעים האם לשתוק או להתווכח. אצל חלק מההורים גורמים הספקות להיגררות לעימותים מיותרים ואצל חלק מההורים זה מביא למצב של הימנעות בסיטואציות שכן דורשות את תגובתם.

באלו סיטואציות לא נכון להבליג?

כשנתקלים בסיטואציה של ילד מתמרד, למשל, ברור לנו שחוצפה מצד הילד הוא דבר שאסור לנו להסכים עמו. אבל פעמים רבות הורים לא יודעים איך לפעול, ומה להסביר, איך להקנות בנפש הילד את הקניינים אותם אנו רוצים להקנות לו בצורה טובה ויעילה, להועיל ולא לקלקל.

גם כשהילדים מתבגרים, ההתמודדות גוברת: הם מביאים הביתה רעיונות חדשים, ויש להם דעות משל עצמם. כהורים, חשוב לנו שהם עדיין ירגישו אהובים ורצויים, ויחד עם זה חשוב לנו לעמוד על המשמר.

מה יעשה הורה שלא יודע איך לנהוג נכון בסיטואציה מסוימת?

להיות הורה זה מקצוע ושליחות, ויש ללמוד את השליחות הזו. במקרים סבוכים או בסיטואציה של מבוכה אפשר להתייעץ ולשאול רבנים המבינים בתחום, להרים טלפון לפני שהורה קורא לילד לשיחה.

במקרים של יום יום רגיל, כמו לבטים עם נער מתבגר, ילד שמתחיל לענות בחוצפה, או שהורה מרגיש שאין לו מספיק סמכות, יש ספרים ושיעורים רבים, אפשר לשמוע את השיעורים של ארגון "חנוך" או שיעורים דומים, המביאים דוגמאות מהיומיום והרבה כלים להורים לפעול בביטחון.

 

****

בשבילכם, השארנו את סידרת יסודות החינוך פתוחה ללא עלות גם לשבועות הסגר: 

סידרת יסודות החינוך מבית "חנוך" הנמסרת על ידי המחנך הרב טאומן – הסידרה עונה על שאלות יומיומיות, בצורה מובנת וישימה, ומעניקה להורים ידע וכלים פרקטיים ופשוטים ליומיום.

לקבלת שלוש שיעורים במתנה לחצו כאן

מתוך הסידרה:

♦ מהם שני היסודות הבסיסיים לחינוך, חשיבותם, ואיך בונים אותם? כלים מעשיים.

♦ סמכות ומשמעת – כמה ואיך? מאיזה גיל? ואיך מתקנים אם פיספסנו?

♦ תקשורת עם הילדים, איך יוצרים אותה בצורה שילד ירצה לשתף?

♦ הקשבה, חום ואהבה. מה עושים כשההורה לא פנוי, ובאיזה זמנים זה הכי חשוב?

♦ איך להגיב ומה לעשות כשילד מקשה או מעצבן?

♦ איך נכון להגיב כשילד חושש או פוחד ממשהו?

♦ מה לעשות עם ילד שמגיע להורים בלילה?

♦ איך לפתור את הצורך של ילד המנסה למשוך תשומת לב שלילית?

להרשמה 

אודות הקורסים:

סידרת השיעורים של "חנוך" הנמסרת על ידי הרב ישראל טאומן מכילה את כל מה שהורה צריך לדעת בעת עיסוקו עם יהלומי הנשמות שהופקדו אצלו, עם עמודי התווך של הדור הבא.

הרב טאומן, בדרכו הייחודית, המגובה בהסכמות הרבנים, ומניסיונו רב השנים נותן כלים מעשיים, דרך יסודות החינוך ודרכי הפעולה עם התלמידים והצאצאים, עם הסברים מפורטים, דוגמאות ועצות פרקטיות איך להתמודד עם אתגרי היומיום בפועל.

קורסי "חנוך" פועלים למעלה מעשר שנים. מאות סדנאות התקיימו בכל רחבי הארץ מחצור הגלילית ורכסים שבצפון, ועד לתפרח ובאר שבע בדרום, דרך כל הריכוזים החרדיים בתווך: ירושלים, בני ברק, מודיעין עילית, ביתר עילית, אלעד, אשדוד, חיפה, אופקים, נתניה, ערד, קרית גת, בית שמש ופתח תקווה.

אלפי בוגרים מרוצים הפכו את חייהם ואת דרך חינוכם ליעילה וטובה עשרת מונים. אין ספור העדויות מספרות על שינויים משמעותיים ועל הצלחות מרשימות בחינוך הבית, איכות החיים ושדרוג בתקשורת הבינאישית.

 

לקבלת שלוש שיעורים במתנה לחצו כאן 

 

להצטרפות לקבוצת הווטסאפ של "קול כבודה"

WhatsApp Icon

להצטרפות לניוזלטר של "קול כבודה"

Gmail Icon

עוד כתבות שעשויות לעניין אותך

שיחה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים אחרונים